avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 117 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Contraventie rovinieta
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Contraventie rovinieta

In 07.04.2014 am circulat fara rovinieta.
In 22.09.2014 s-a constatat contraventia si s-a intocmit PVC.
In 08.09.2014 mi s-a comunicat PVC.

Sunt mai mult de 6 luni de cand a avut loc contraventia. Se prescrie PV ?
Se poate constata o contraventie la aproape 6 luni de la infaptuirea ei ?
In lege scrie ca trebuie intocmit PV in 30 zile de la constatare. Dar constatarea nu are un termen de la infatuire ?

Multumesc.
Cel mai recent răspuns: cristi111us , utilizator 16:00, 16 Octombrie 2014
Exista o contradictie evidenta in sustinerea dv ,respectiv
In 08.09.2014 mi s-a comunicat PVC.

dupa care reveniti cu precizarea
In 22.09.2014 s-a constatat contraventia si s-a intocmit PVC.


Din precizarile dv rezulta indubitabil ca initial vi s-a comunicat PV la data de 08.09 - dupa care PV a fost consemnat la 22.09....???
Da, aveti dreptate. Am gresit data comunicarii PV.
Este vorba despre 08.10.2014 . Multumesc.
Stimata doamna ... la noi in tara nimic nu are termen de infaptuire ... si totul se face "dupa ureche" ... de aceea merge totul "ca uns".
Grabiti-va cu contestatia impotriva procesului verbal ... 15 zile de la comunicare.
Invocati precrierea amenzii, bazandu-va pe :

Legea 144/2012 pentru modificarea OG 15/2002 privind aplicarea tarifului de utilizare si a tarifului de trecere pe reteaua de drumuri nationale din Romania - rovinieta. Lege nr. 144/2012
Publicat in Monitorul Oficial, Partea I nr. 509 din 24 iulie 2012

3. La articolul 9, alineatul (3) va avea urmatorul cuprins:
"(3) In cazurile prevazute la alin. (2), procesul-verbal de constatare a contraventiei se poate incheia si in lipsa contravenientului, dupa identificarea acestuia pe baza datelor furnizate de Ministerul Administratiei si Internelor – Directia Regim Permise de Conducere si Inmatriculare a Vehiculelor sau a conducatorului auto, in cazul utilizatorilor straini. Procesul-verbal se intocmeste si se comunica contravenientului in termen de 30 de zile de la data constatarii contraventiei, interval in care nu se pot incheia alte procese-verbale de constatare a contraventiei pentru incalcarea prevederilor art. 8 alin. 91)."

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Lipsa rovinieta alinauim alinauim Buna ziua! Intrebarea mea este, daca am circulat cu masina fara rovinieta #-o #-o in cat timp imi emite procesul de contraventie? Din cate am mai auzit sunt ... (vezi toată discuția)
Amenzi intarziate rovinete iuliansarariu iuliansarariu buna ziua ma numesc iulian si am o problema referitor la amenzi roviniete ,eu lucrez in strainatate la intoarcere in romania dupa o perioada mai lunga miau ... (vezi toată discuția)
Executare silita pt amenda rovinieta costin-elena costin-elena Buna seara, in 18.10.2010 am fost surprins de o camera pe a2 fara rovinieta valabila,p.v de constatare a contraventiei este datat in 30.03.2011,iar luna ... (vezi toată discuția)