Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Lipsa Rovinieta
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Lipsa Rovinieta

Buna ziua!
Intrebarea mea este, daca am circulat cu masina fara rovinieta #-o #-o in cat timp imi emite procesul de contraventie? Din cate am mai auzit sunt pareri si pareri, adica unii spun ca in termen de 30 de zile, altii in termen de 6 luni, dupa cine sa ma iau??? Si o a doua intrebare daca am trecut de mai multe ori cate procese verbale imi vor veni acasa?
Va multumesc!
Alina
alinauim a scris:
Si o a doua intrebare daca am trecut de mai multe ori cate procese verbale imi vor veni acasa?

Un PV la 30 de zile. (adica daca ati trecut intr-o zi de 3 ori prin fata camerei de supraveghere, nu o sa primiti 3 PV), ..desi, atentie, au facut abuzuri si au intocmit si trimis toate PV, iar cei care nu au stiut sa se apere ..le-au platit sau au fost executati silit, caci nu au contestat in termen.

Gabriela Pintea, Consilier juridic
[ link extern ]

Cele mai usturătoare amenzi sunt pentru lipsa rovinietei. Compania Națională de Autostrăzi și Drumuri Naționale face bani grei de pe urma șoferilor care nu cunosc legea. Spre exemplu, dacă azi sunteți filmat că circulați fără rovinietă și se emite procesul verbal de constatare a contravenției, agenții constatatori au obligația să vă trimită procesul verbal în maxim 30 de zile. Ei bine, în intervalul de la constatare și până la primirea sancțiunii nu mai pot fi emise alte sancțiuni pentru aceeași faptă. Acest lucru este stipulat în Legea 144/2012 la articolul 3 care modifică Ordonanța de Urgență 15/2002 - "Procesul-verbal se întocmește și se comunică contravenientului în termen de 30 de zile de la data constatării contravenției, interval în care nu se pot încheia alte procese-verbale de constatare a contravenției". Sancțiunea pentru lipsa rovinietei pentru conducătorii de autoturisme este de 500 de lei, cu posibilitatea plății a jumătate din aceasta, în termen de 48 de ore. Această valoare este mult peste echivalentul unei roviniete pentru 12 luni.

Legea 144/2012 pentru modificarea OG 15/2002 privind aplicarea tarifului de utilizare si a tarifului de trecere pe reteaua de drumuri nationale din Romania - rovinieta. Lege nr. 144/2012
Publicat in Monitorul Oficial, Partea I nr. 509 din 24 iulie 2012

3. La articolul 9, alineatul (3) va avea urmatorul cuprins:
"(3) In cazurile prevazute la alin. (2), procesul-verbal de constatare a contraventiei se poate incheia si in lipsa contravenientului, dupa identificarea acestuia pe baza datelor furnizate de Ministerul Administratiei si Internelor – Directia Regim Permise de Conducere si Inmatriculare a Vehiculelor sau a conducatorului auto, in cazul utilizatorilor straini. Procesul-verbal se intocmeste si se comunica contravenientului in termen de 30 de zile de la data constatarii contraventiei, interval in care nu se pot incheia alte procese-verbale de constatare a contraventiei pentru incalcarea prevederilor art. 8 alin. 91)."

~ Conținut șters la cerere ~