Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Beneficiaza de incadrarea in grupele I si II
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Beneficiaza de incadrarea in grupele I si II

Soțul meu a lucrat la Intreprinderea Mecanică de Mașini și Utilaje Miniere Baia Mare în ani 1980-1982 ca lăcătuș montator utilaj minier,și a beneficiat de retribuția tarifară lunară -categoria A.1/B.Aș dori să știu dacă a beneficiat de incadrare în grupele I sau a II-a de munca, potrivit legislației anterioare datei de 1 aprilie 2001.
Aș mai dori să știu dacă ȘOMAJUL de care a beneficiat în anul 1999 cu prevederile legii nr.1/1999 se consideră vechime în muncă grupa I.
Vă mulțumesc!
Exista posibilitatea ca in carnetul de munca sa nu existe mentiuni legate de acordarea grupei de munca.
Puteti solicita firmei, in scris, cu nr. de inregistrare/ data sau trimitere prin posta cu confirmare de primire:
-eliberarea unei adeverinte conform prevederilor din anexa 14 la Normele de aprobare a Legii pensiilor publice nr. 263/ 2010, cu modificarile si completarile ulterioare, aprobate prin HG nr. 257/ 2011 cu modificarile si completarile ulterioare,
-copie dupa decizia interna a firmei, prin care lucratorul a fost nominalizat in grupa de munca.