Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie grupa 1 de munca
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie grupa 1 de munca

Sotul meu a lucrat intre ani 1980 _1988 ca lacatus revizia de vagoane Timisoara as dori sa stiu daca are dreptul la gupa 1
1. Daca a lucrat intr-un loc de munca prevazut in grupe superioare de munca ar trebui sa aiba inregistrat in carnetul de munca perioadele si grupele de munca respective.

2. In acea perioada nu se prea faceau greseli in inegistrarile din carnetul de munca, pedepsele pentru asa ceva erau aspre.

3. - Daca totusi considerati ca s-a facut o greseala luati legatura cu angajatorul respectiv sau cu detinatorul arhivelor sale sa remedieze situatia.
- Va poate elibera o adeverinta care sa ateste ca ati lucrat in grupe superioare de munca.
Intervenţie moderator

Am rugămintea să continuaţi discuţiile începute folosind butonul "răspunde" (albastru, dreapta, jos). În acest mod există continuitate între discuţia iniţială şi întrebările şi răspunsurile ulterioare.
Mulţumesc!

Gabriela Pintea

angi28ionita a scris într-un topic care a fost șters:
Va multumesc pentru raspuns dar eu am vrut sa stiu daca are dreptul la grupa 1 de munca .Sotul a fost sa scoata adeverinta si I sa spus ca deoarece a plecat inainte de a se da legea in 1990 nu are dreptul la grupa 1,el a lucrat intre ani 1980_1988 .As vrea sa stiu daca legea se aplica si pentru perioada in care a lucrat, a lucrat ca lacatus intretinere revizia de vagoane.
Va multumesc penrtu raspuns dar eu am vrut sa stiu daca are dreptul la grupa 1 .Sotul a fost sa scoata adeverinta si I sa spus ca deoarece a plecat inainte sa se acorde legea in 1990 el nu poate beneficia de grupa 1.El a lucrat intre ani 1980_1988 ca lacatus intretinere la revizia de vagoane.As dori sa stiu daca legea se aplica si pentru perioada in care lucrat si la intreprindetea unde a lucrat.Va multumesc pentru indrumarea pe care mi-ati dato.