Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Salariul de baza minim brut la data de 1 octombrie 2014
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Salariul de baza minim brut la data de 1 octombrie 2014

Buna ziua,
1.Salariul de baza minim brut la data de 1 octombrie 2014 este 1000 ron sau a ramas la nivelul de la data de 1 iulie 2014 de 900 ron?
2.Conform legii, exista un plafon minim al salariu minim brut obligatoriu in functie de studii : medii, superioare?
Ex angajare contabil cu studii medii / angajare contabil cu studii superioare.
Care este legea care reglementeaza acesta?Precizez ca in HG 871/2013 nu am gasit precizari.
Multumesc
1.Salariul de baza minim brut la data de 1 octombrie 2014 este 1000 ron sau a ramas la nivelul de la data de 1 iulie 2014 de 900 ron?

Este 900 lei. Nu exista act normativ care sa-l modifice la 1000 lei de la 01.10.2014.

2.Conform legii, exista un plafon minim al salariu minim brut obligatoriu in functie de studii : medii, superioare?
Ex angajare contabil cu studii medii / angajare contabil cu studii superioare.
Care este legea care reglementeaza acesta?Precizez ca in HG 871/2013 nu am gasit precizari.

Angajatorul este obligat sa acorde salariul minim brut pe economie indiferent de studiile necesare ocuparii acelei functii.

Incepand cu 01.01.2011, nu mai exista CCMN care sa oblige angajatorii la aplicarea unor coeficienti de ierarhizare in lipsa unor ccm-uri aplicabile acestora.Coeficientii se aplica numai daca sunt prevazuti in ccm aplicabil angajatorului sau in regulamentul intern al acestuia.

Astfel de la 01.07.2014, salariul minim brut este de 900 lei indiferent de studiile necesare ocuparii unei functii.
violeta2014 a scris:

1.Salariul de baza minim brut la data de 1 octombrie 2014 este 1000 ron sau a ramas la nivelul de la data de 1 iulie 2014 de 900 ron?

Poate aţi auzit ceva în legătură cu ce a declarat recent ministrul muncii că se măreşte salariul minim brut, dar e vorba de anul 2015.
ContSters330686, utilizator
Potrivit spuselor dnei ministru, din data de 1 ianuarie 2015 salariul minim pe economie va creste, semestrial, cu 75 de lei.