Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Racordare gaz
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Racordare gaz

Buna ziua,
Am o intrebare referitor la racordarea la gaz pentru case. Am gasit un topic dar este referitor la apartamente intr-un bloc.
Ma intereseaza in ce baza o persoana care a investit pentru a trage gazul pana la proprietatea lui poate cere bani celor care doresc sa se racordeze ulterior si au proprietati intre locul de unde s-a tras teava si locul unde are terenul cel care a facut prima investie. Este acea persoana proprietar pe teava de gaz unde aceasta trece pe alte proprietati sau pe marginea drumului?
Multumesc
....in baza banilor cheltuiti:(
Proprietarul conductei este companie care distribuie gazul dar banii necesari pentru efectuarea lucrarii, adica racordul de la magistrala de gaz pana la imobil + c/v conductei + amplasarea acesteia a fost suportat de catre proprietarul imobilului, in baza unui contract semnat de companie care distribuie gazul. bineinteles ca respectivul proprietar poate cere bani persoanelor care vor sa se racordeze la conducta de gaz secundara. se poate incheia un contract in acest sens. cu privire la racordarea propriu-zisa, aceasta se va face in baza unei autorizatii obtinute de la ARGN