Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... bransare conducta gaz
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

bransare conducta gaz

buna ziua! vreau sa intreb daca ati avut un dosar pt o bransare la conducta de gaz fara acordul proprietarului .
vreau sa chem in judecata pe cei de la e-on gaz pt bransarea pe care au facut-o deoarece nu au solicitat la intocmirea dosarului acordul proprietarului conductei, si nu pe cei care au fost bransati.
aadynna, utilizator
aadynna a scris:
vreau sa intreb daca ati avut un dosar pt o bransare la conducta de gaz fara acordul proprietarului .
vreau sa chem in judecata pe cei de la e-on gaz pt bransarea pe care au facut-o deoarece nu au solicitat la intocmirea dosarului acordul proprietarului conductei, si nu pe cei care au fost bransati.

Buna ziua,
Depinde ce vreti sa solicitati in actiune
Actiunea de anulare a bransarii (debransare), in principal, trebuie indreptata impotriva celor care au aprobat dosarul de bransare (E-on Gaz) dar in secundar, trebuie chemati, ca intervenienti fortati, cel care a executat bransarea si deasemenea beneficiarul bransarii .

Daca insa vreti o actiune in "pretentii" pentru o eventuala plata pentru dreptul de a se bransa la conducta Dvs., aceasta trebuie, in principal, indreptata impotriva beneficiarului bransarii iar in secundar, in calitate de "chemati in garantie", sa-i chemati pe E-on Gaz si pe cei care au executat bransare.

Cu stima,
Expert judiciar Eugen Marcov
stiam ca transportul gazelor pe conducte si incasarile din aceasta activitate reprezinta monopol de stat ( deocamdata)
de cand aveti TEAVA si pretindeti si bani pentru a se racorda si beneficia de gaz cineva
marti a scris:
stiam ca transportul gazelor pe conducte si incasarile din aceasta activitate reprezinta monopol de stat ( deocamdata)
de cand aveti TEAVA si pretindeti si bani pentru a se racorda si beneficia de gaz cineva

Buna ziua,
Stimate @marti, cred ca sunteti in eroare:
1.
E-ON GAZ, o fi de stat, dar a Statului Italian.
2.
Deoarece uzer-ul face vorbire de un "bransament" inseamna ca el se refera la "teava", respectiv la conducta, ce incepe din caminul de bransament de pe reteaua urbana si duce la imobilul sau.
Aveasta conducta o instaleaza fiecare consumator pe cheltuiala sa proprie.
Daca ai insa norocul sa fi primul care face un racord intr-o zona in care ulterior vor aparea si alti consumatori, platesti tu totul si "speri" ca ceilalti sa-ti ramburseze o cota proportionala din ce ai investit tu si foloseste si altora.
Cu stima
e-on gaz a bransat alti consumatori nemaisolicitandu-le si acordul nostru. desi pe toate actele noastre scrie ca bransarea altor consumatori se face numai cu plata cotei parti din investia facuta. daca cei de la e-on nu le-au mai solicitat acordul nostru pentru a-i bransa nu sunt deloc raspunzatori?
aadynna, utilizator