Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Invaliditate grd 2-incetare cim
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Invaliditate grd 2-incetare cim

Cu ce articol inceteaza cim in cazul invaliditatii gr.2(capacitate de munca pierduta in totalitate)
Art.56 C.mun.
(1) Contractul individual de munca existent inceteaza de drept:
......
c) la data indeplinirii cumulative a conditiilor de varsta standard si a stagiului minim de cotizare pentru pensionare; la data comunicarii deciziei de pensie in cazul pensiei de invaliditate, pensiei anticipate partiale, pensiei anticipate, pensiei pentru limita de varsta cu reducerea varstei standard de pensionare;
....

Asadar, c.i.m. va inceta de drept la data comunicarii deciziei de invaliditate de gradul II.