avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 584 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Invaliditate grd 2-incetare cim
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Invaliditate grd 2-incetare cim

Cu ce articol inceteaza cim in cazul invaliditatii gr.2(capacitate de munca pierduta in totalitate)
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 12:26, 15 Octombrie 2014
Art.56 C.mun.
(1) Contractul individual de munca existent inceteaza de drept:
......
c) la data indeplinirii cumulative a conditiilor de varsta standard si a stagiului minim de cotizare pentru pensionare; la data comunicarii deciziei de pensie in cazul pensiei de invaliditate, pensiei anticipate partiale, pensiei anticipate, pensiei pentru limita de varsta cu reducerea varstei standard de pensionare;
....

Asadar, c.i.m. va inceta de drept la data comunicarii deciziei de invaliditate de gradul II.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Incetare cim art 56 / c carmen.balan1967@yahoo.com carmen.balan1967@yahoo.com In data de 02.07. un salariat implineste 65 de ani - cel putin 15 ani vechime, are - deci trebuie pensionat. Dar daca el spune ca nu a primit decizie de la ... (vezi toată discuția)
Perioada pina la venirea deciziei de pensionare Doina Halmen Doina Halmen angajat care intruneste conditiile de pensionare pentru limita de virsta ce calitate are pina la primirea deciziei de pensionare9poate dura si 3 luni ) ? (vezi toată discuția)
Desfacere cim pt pensionare cata8 cata8 Am si eu o problema: in data de 27.05.2015 am primit o decizie de pensionare pe caz de boala din data de 19.05.2015, iar respectivul salariat are si un ... (vezi toată discuția)