avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 770 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensie anticipata femei si barbati
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensie anticipata femei si barbati

Sunt nascuta la 5.03.1960 si lucrez din 1.09.1977.Cand pot sa beneficiez de pensie anticipata si cat este penalizarea?
Sotul meu este nascut la 6.05.1956 si are o vechime de 40 ani .Cand poate beneficia de pensie anticipata si cat este penalizarea?
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 15:41, 15 Octombrie 2014
~ Conținut șters la cerere ~
Pentru femeie nascuta in martie 1960:
Pensie anticipata sau anticipata partiala la 56 de ani si 8 luni.
Conditia de stagiu pentriu pensie anticipata este de 39 de ani si 8 luni,fara stagiul asimilat(cursuri universitare de zi,pensie de invaliditate).
Conditia de stagiu pentru pensie antiicipata partiala este de 31 de ani si 8 luni,fara stagiul asimilat.
In acest caz penalizarea ar fi de 45%.

Pentru barbat:
Pensie antiicpata sau anticipata partiala la 60 de ani.
Conditia de stagiu pentru pensie anticipata este de 43 de ani,fara stagiul asimilat(armata,cursuri universitare de zi,pensie de invaliditate).
Conditia de stagiu pentru pensie anticipata partiala este de 35 de ani,fara stagiul asimilat.
Penalizarea va fi de 45%.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensie Daniel1900 Daniel1900 Buna ziua! Mam nascut in anul 1960 si as vrea sa imi spuneti ce sanse am sa ies la pensie ! Am aproximativ 30 de ani de vechime in munca! (vezi toată discuția)
Pensie la drept giorgio24 giorgio24 Sunt barbat,nascut la 1956-21- 11 si am inceput lucru la 1975-13 01.As dori sa stiu cind pot sa ma pensionez la drept.Mentionez ca am vechime 39 ani( inclusiv ... (vezi toată discuția)
Pensionare anticipata Allyda Allyda Barbat nascut in iunie 1960 cu 35 de ani de cotizare. La ce varsta se poate pensiona anticipat? (vezi toată discuția)