Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie la drept
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie la drept

Sunt barbat,nascut la 1956-21- 11 si am inceput lucru la 1975-13 01.As dori sa stiu cind pot sa ma pensionez la drept.Mentionez ca am vechime 39 ani( inclusiv 1,4 ani armata)Dar la anticipat cind pot sa ies la pensi fara penalizare si citi ani trebuie sa am vechime? Multumesc anticipat.
Limita de varsta la 65 de ani.
Pensie anticipata sau anticipata partiala la 60 de ani.
Conditia de stagiu pentru pensie anticipata este de 43 de ani,fara stagiul asimilat(armata,cursuri universitare de zi,pensie de invaliditate).
Conditia de stagiu pentru pensie anticipata partiala este de 35 de ani,fara stagiul asimilat.
Penalizarea pentru 5 ani(60 de luni)de anticipare este de 45%.