avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 764 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie la drept
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie la drept

Sunt barbat,nascut la 1956-21- 11 si am inceput lucru la 1975-13 01.As dori sa stiu cind pot sa ma pensionez la drept.Mentionez ca am vechime 39 ani( inclusiv 1,4 ani armata)Dar la anticipat cind pot sa ies la pensi fara penalizare si citi ani trebuie sa am vechime? Multumesc anticipat.
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 19:49, 24 Noiembrie 2015
Limita de varsta la 65 de ani.
Pensie anticipata sau anticipata partiala la 60 de ani.
Conditia de stagiu pentru pensie anticipata este de 43 de ani,fara stagiul asimilat(armata,cursuri universitare de zi,pensie de invaliditate).
Conditia de stagiu pentru pensie anticipata partiala este de 35 de ani,fara stagiul asimilat.
Penalizarea pentru 5 ani(60 de luni)de anticipare este de 45%.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Data iesire pensie automecanica automecanica Cand va iesi la pensie anticipat şi pentru limita varsta, un bărbat nascut la data de 21.ianuarie 1956, vechime în muncă 39 ani şi 7 luni. Vă multumesc. (vezi toată discuția)
Pensie anticipata femei si barbati crisannatalia crisannatalia Sunt nascuta la 5.03.1960 si lucrez din 1.09.1977.Cand pot sa beneficiez de pensie anticipata si cat este penalizarea? Sotul meu este nascut la 6.05.1956 si ... (vezi toată discuția)
Pensionarea la cerere Baraian_Teofil_Pavel Baraian_Teofil_Pavel doresc sa ma pensionez la cerere. as dori sa imi spuneti la ce varsta pot sa intru la pensia la cerere si cati ani de munca ar trebui sa am ca sa pot beneficia ... (vezi toată discuția)