Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Taxa Habitat Constanta.
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Taxa Habitat Constanta.

Buna Ziua.
Am o problema referitor la taxa de habitat pentru orasul Constanta.
Am primit 2 instiintari; una cu titlu executoriu si o somatie.
Problema este a tatalui meu, care nu a mai muncit de aprox. 10 ani (fara venit) din cauza unei probleme de sanatate (comotie cerebrala) iar in acesti ani, a fost intretinut de mine (fiul lui). Prin anul 2009 am fost evacuati din imobilul in care am stat cu chirie 20 de ani (casa nationalizata) . Contractul cu institiutia de stat a expirat iar cu noul proprietar nu s-a mai incheiat nici un contract. Noi am plecat de acolo (copii,3 la numar) iar tatal meu a mai ramas acolo inca 2 ani , dar fara contract de inchiriere (s-a inteles el cu noul proprietar si l-a lasat sa mai stea in acea casa) dupa care a trebuit sa il mut de acolo . A stat cu chirie in diferite locatii in decursul anilor urmatori. Mutatie nu am avut cum sa ii fac si a ramas cu adresa de la casa de unde a fost evacuat. Si in luna curenta s-a trezit cu 2 instiintari: 1- Titlu executoriu - Taxa Habitat 30-06-2014 - 228 lei -
Aceasta este pentru adresa actuala.
2- Somatie - Taxa habitat 228 lei. Pe adresa casei de unde a fost evacuat si nu a mai locuit acolo cu forme legale aproximativ 5 ani.
Iar mai jos scrie: " Va aducem inca o data la cunostinta ca figurati in evidenta fiscala cu sume de plata cuprinse in dosare de executare anterioare, in cuantum de 3.216 lei , iar totalul dosarelor de executare este de 3.454 lei

Din anul 2013 locuieste in campusul social "Henri Coanda". Eu unul nu mai stiam de aceasta taxa de habiat si nici cei de la RAEDPP nu l-au instiintat cand a fost facut dosarul pentru campusul social, ca trebuie platit asa ceva (omu e batran si bolnav cu capu) asa ca nu avea de unde sa stie, astia de la SPIT nu au trimis nici o factura ca sa te instiinteze ca ai ceva de plata.
Cum trebuie sa procedez in situatia aceasta. Va Multumesc.
whiskas, utilizator
faceti contestatie la executare
Majoritatea covarsitoare a constantenilor au primit astfel de somatii,inclusiv persoane decedate
Problema se datoreaza faptului ca edilul cu scopul asigurarii fondurilor la buget,in cursul luni august 2013 a emis o hotarare de majorare taxa locala habilitat care nu a mai putut fi instiintata contribuabililor
Astfel ,contribuabilii constanteni s-au trezit la inceputul anului 2014 cu plicuri ce contineau titluri executorii-pentru sume pentru care nu au fost informati ca le au de plata
Interesant este ca angajatii autoritatii fiscale nu au comunicat cum era normal formularul galben cel cu datorii ,ci initial au comunicat impunerea pentru 2014 normala,dupa care la un interval au comunicat si titlurile executorii
Puteti formula contestatie la executare