Forum Discuţii juridice Să schimbăm împreună legea Plimbarea cainilor de companie pe spatiile verzi
Discuție deschisă în Să schimbăm împreună legea

Plimbarea cainilor de companie pe spatiile verzi

Buna ziua,
Se poate sa imi spuna si ie cineva ce spune legea in legatura cu plimbarea cainilor de companie pe spatiile verzi?
Puteti sa imi dati doar un link catre acea lege care specifica ce si cum.
Multumesc frumos!
Intotdeauna vor exista tabere de-o parte si de alta a problemei iar solutia nu este usor de gasit. Incercam sa subliniez ca daca cineva emite pretentii intr-un anumit sens, ar trebui mai intai sa se asigure ca acele pretentii nu incacla drepturile altora.
pt. BX - asa cum am cerut critici celorlalti, poate aveti dvs, amabilitatea sa le formulati. Cum intrarea mea pe iarba insotit de caine, incalca drepturile dvs?
In speranta ca imi veti raspunde, cu stima...Dan
danyo, utilizator
Am explicat mai sus. Nimeni nu strange mizeria lasata de caini, iar pe acolo se mai joace si copii mici. Asadar exista mare risc de raspandire de boli. Asta, lasand la oparte categoria care am descris-o mai sus (cu rotweilerii si ce se mai aseamana). Daca aveti caine, ar trebui sa aveti curte si sa aiba acolo libertatea sa faca ce vrea. Daca tineti caine in apartament, e problema dvs. ca nu are unde se desfasura. Altii tin cai (am vazut efectiv asa ceva) sau altele si mai si. Tot la necorespunzator se incadreaza.
pt. BX - cu respect, cred ca ati gresit postul - subiectul este despre accesul detinatorilor de caini pe spatiile verzi intravilane - nu despre curti, apartamente, fecale, boli, copii mici (asta-i "argumetul suprem" - va inchipuiti ca detinatorii de caini nu au si ei copii?). Va rog, cum intrarea mea pe iarba insotit de caine, incalca drepturile dvs.? In speranta unor argumente pertinente...cu stima, Dan
danyo, utilizator
Am explicat destul de pertinent. Consider ca copiii au mai multe drepturi de acces la un spatiu verde decat cainii.
BX, utilizator