Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Anulare contract de vanzare cumparare, cum poate ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Anulare contract de vanzare cumparare, cum poate vanzatorul sa isi recupereze impozitul pe vanzare

Buna seara, am vandut un ap prin prima casa , in cvc a fost stipulat pact comisoriu de grad IV in cazul in care nu imi intra partea de bani ce provine din creditul cumparatorului in 10 zile, partie se pun in situatia anterioara semnarii cvc!
La antecontract de la banca ni s-a spus ca intabularea dureaza 3 zile si dupa aceea vor intra banii in contul nostru , acum ca intabularea poate dura 7 zile , iar transferul de bani max 2 zile!!!
Intrebarea mea este urmatoarea, daca banii nu imi intra in cei 10 zile , contractul de vanzare cumparare se desfiinteaza de drept! In acest caz, cum imi pot recupera eu impozitul pe vanzare pe care l-am platit! Am platit 7000 lei, ne fiind o suma mica , ma intereseza acum as putea sa o recuperez! Carei institutii ar trebui sa ma adresez? Multumesc anticipat !
carmenalinamihai, utilizator
Puteti recupera suma achitata,numai in baza unei hotarari judecatoresti definitive
Nu va grabiti sa va gândiți la ce este mai rău. Aveti răbdare o sa se efectueze plata. Intabularea la prima casa durează trei zile .