Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensionare anticipata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensionare anticipata

Va rog mult sa-mi dati niste sfaturi.
Sunt nascuta in data de 30.07.1959 si am o vechime in munca de 34 ani si 4luni din care trei ani in grupa I in procent de 75%. In cazul in care din motive independente de mine voi intra in somaj in urmatorul an, cand ma mai pot pensiona anticipat sau anticipat partial si ce influenta va avea acest an de somaj?
Va multumesc mult!
1. Pentru o femeie nascuta in iulie 1959 varsta standard de pensionare este de 61 de ani si 6 luni, stagiul complet de cotizare este de 31 de ani si 6 luni iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

2. Pentru cei 3 ani lucrati in gr. I de munca, in procent de 75% (care sunt egali cu 2 ani si 2 luni in procent de 100%):
- nu se reduce varsta standard de pensionare deoarece nu aveti echivalentul a minimum 6 ani lucrati in gr. I de munca;
- se adauga la stagiul de cotizare 1 an.

3. Ca urmare stagiul de cotizare la pensie este de 34/4 + 1/0 = 35 de ani si 4 luni.

4. Puteti solicita:
- pensie pentru limita de varsta, la 61 de ani si 6 luni, in ianuarie 2021;
- pensie anticipata partiala, la 56 de ani si 6 luni, in ianuarie 2016.

5. Pentru a beneficia de pensie anticipata (fara diminuare), la 56 de ani si 6 luni, trebuie sa aveti un stagiu de cotizare de 39 de ani si 6 luni.

6. - Perioada de somaj indemnizat este stagiu de cotizare la pensie, contributia fiind platita de Agentia de Somaj.
- Daca veti intra in somaj indemnizat 12 luni acestea se vor adauga la stagiul de cotizare de 35 de ani si 4 luni si vor influenta punctajul de pensie prin majorarea lui.
Daca am inteles bine, cele 12 luni de somaj se vor adauga stagiului de cotizare, deci in ianuarie 2016 voi avea un stagiu de cotizare de 36 ani si 4 luni, iar daca ma pensionez anticipat partial la acea data, voi mai fi penalizata pana la implinirea varstei de 61 ani si 6 luni.
Ati putea sa-mi spuneti aproximativ si care ar fi procentul de diminuare?
In momentul cand voi indeplini conditiile de pensionare pentru limita de varsta mi se va lua in calcul si faptul ca am absolvit si o facultate de subingineri la zi?
Va multumesc
1. - Procentul de diminuare este de 0,75% pentru fiecare luna de anticipare.
- Pentru 5 ani = 60 de luni procentul de diminuare este de 45%.

2. La data indeplinirii conditiilor pentru acordarea pensiei pentru limita de varsta, pensia anticipata partiala se transforma, din oficiu, in pensie pentru limita de varsta si se recalculeaza prin eliminarea diminuarii si prin adaugarea perioadelor asimilate (facultate la zi, armata) si a eventualelor stagii de cotizare realizate in perioada de suspendare a platii pensiei anticipate partiale.
Cu toate ca nu este prea incurajator raspunsul d-voastra, va multumesc mult.
O zi buna va doresc!