Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Schimbarea coproprietarului
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Schimbarea coproprietarului

Buna ziua,
Am impreuna cu fostul sot un credit pentru un apartament luat prin prima casa si vrem ca el sa nu mai apara ca si copropietar pentru ca doreste sa isi faca un alt credit,problema este ca pentru acest lucru ni s-a spus de la cadastru ca trebuie sa facem partajul(care ar costa destu de mult),nu exista alta posibiltate tinand cont ca noi ne-am inteles in privinta apartamentului?
Nu exista. Orice intelegere cu privire la apartament poarta numele e partaj si trebuie sa treaca prin etapele costisitoare de consfintire.
V-ati inteles, insa trebuie sa stie si altii cum v-ati inteles, sa fiti "intelesi" si in acte.
Numai cu acordul bancii faceti partajul si cu acordul bancii veti prelua si creditul in acte.. veti umbla dupa aprobari si pe la Fondul de garantare..
gi-jane2, moderator