Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Statut somer in Belgia dar angajat in Romania
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Statut somer in Belgia dar angajat in Romania

Buna ziua,

In curand voi fi data in somaj in Belgia.
Se poate sa ma angajez in Romania pe timpul somajului din Belgia?(in acest caz as avea 2 surse de venit in paralel). Este legal?

Alt topic: ce documente ar trebui sa cer angajatorului belgian care sa imi serveasca la constituirea dosarului de pensie in Romania?

Multumesc!
Fiind tari care fac parte din comunitatea europeana nu puteti beneficia de somaj intr-una si de drepturi salariale intr-alta. Vedeti cazurile multor persoane din Spania, Italia, Belgia carora li s-a suspendat somajul , ba mai mult au fost obligati sa restituie sumele incasate.
Solicitati de la casa de pensii ce anume documente va sunt necesare pentru a cumula pensia din strainatate cu cea din Romania.
1. Solicitati la Casa de Pensii de care apartineti cu domiciliul in Romania sa va dea formularul E207 = "Certificat pentru cariera asiguratului".

2. Dupa ce il completati il depuneti tot la Casa de Pensii (luati si numar de inregistrare) care se va ocupa de trimiterea lui in Belgia si de primirea lui.
@ AdinaAmandina

Trebuie sa verificati legislatia belgiana cu privire la posibilitatea de a cumula somajul cu alte venituri din salarii.

FormularuL E207 il obtineti din Belgia de la Oficiul National de Pensii (ONP).