Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Institutia poate face retineri din salariu la ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Institutia poate face retineri din salariu la solicitarea CAR?

O salariata a institutiei noastre a incheiat un Contract de imprumut cu un CAR in care,
la modalitatea de achitare a ratelor lunare,
salariata a bifat casuta: va achita personal, in numerar, la casieria CAR -ului,
iar institutia noastra, ca si angajator, a consimtit prin semnaturi acest lucru,
dar nu s-a angajat ca ii va face retinerile lunare in caz ca salariata nu-si va plati lunar ratele.

Acum, institutia noastra a primit o Adresa de la un CAR
prin care s-a cerut sa se faca retinerea unei sume de bani
pe Statul de plata al acelei salariate.
Institutia poate face retineri din salariu
in urma unei simple adrese ?

Ce trebuie sa faca institutia ?
Sa-i retina salariatei, lunar, pana la 1/2 din salariu ?
Daca nu-i retine, ce sanctiuni ar fi impotriva institutiei ?
Sa se astepte o Adresa de poprire a unui executor judecatoresc ?
Si atunci, ce sanctiuni ar fi impotriva institutiei ?

Angajatorul este obligat sa execute numai popriri infiintae legalde executor judecatoresc sau de un organ de executare fiscala (ANAF si subordonatii, primarii, casa de pensii, casa de sanatate, instanta de judecata etc.)
daca nu executati popririle legal infiintate, riscati sa platiti din buzunarul dvs. ce nu ati retinut de la salariat si sa fiti amendat de instanta.
In caz de popriri. limita maxima pt. 1 poprire este de 1/3. Numai daca sunt mai multe mergeti pana la 1/2.

Nu trebuie sa faceti retineri in baza unor adrese de la firme private. Nu riscati nimic daca nu le executati. Adresa de care ziceti pare de ignorat.

Dar daca un Contract de imprumut cu un CAR - ar constitui titlu executoriu ?
Chiar daca este titlu executoriu (si probabil este), el nu poate fi pus in executare de CAR de unul singur, ci numai de executor judecatoresc.
Unitatea angajatoare nu are treaba cu titlurile executorii ale salariatilor (fata de care este straina, tert), ci numai cu dispozitiile date de un organ de executare explict unitatii.

Pentru executare silita nu este suficient sa anunti ca ai un titlu executoriu, mai trebuie urmate anumite etape procedurale de demarare a executarii silite. Printre etape se afla formularea unei cereri de executare silita si trimiterea de catre executor a unei somatii catre debitor.
Nu exista retineri fara poprire. Nu exista poprire daca nu exista executare silita pornita de un organ de executare. Poprirea se infiinteaza explict, prin adresa care cuprinde cuvantul "infiintare" si cuvantul "poprire".

Orice altceva ce vine de la un privat ( banca, CAR, IFN, fosta nevasta a salriatului) nu este temei legal pentru retinere. De altfel veti vedea ca nici nu contine cuvantul poprire (nu au dreptul sa infiinteze popriri), ci numai "retinere" sau "recuperare".
Mii de multumiri pentru lamuririle pe care mi le-ati dat !