Forum Discuţii juridice Medierea - domeniu de aplicare şi ... Procedura medierii
Discuție deschisă în Medierea - domeniu de aplicare şi aspecte juridice

Procedura medierii

Buna seara
Mai exista spete pt care medierea este obligatorie? Ma intereseaza in particular in cazul raspunderii civile delictuale/daune morale.
Va multumesc
Ramona24 - informarea face parte integranta din procedura medierii, astfel ca trebuie mentionata in invitatia trimisa partii.

nechifor76 - medierea nu este obligatorie nici inainte de un proces si nici in timpul acestuia. Fiind o procedura voluntara (partile decid daca doresc sa beneficieze de aceasta alternativa la instanta) nu putem discuta de obligatie.
Din experienta, va pot spune ca in relatia cu bancile, justitiabilul a avut castig de cauza in instanta.
Multumesc , Birou de mediator
Va rog sa ma lamuriti
Curtea Constitutionala a hotarat , asa cum ati afirmat , ca medierea nu e oobligatorie
Avocatul Coltuc (specialist in procese pe clauze abuzive) zice ca procedura medierii e obligatorie , contrar , instanta hotaraste ca actiunea e inadmisibila
Am mai gasit urmatoarele informatii
Obligatia legala pentru parti ca, anterior declansarii unei actiuni in instanta, sa se prezinte la mediator in vederea informarii cu privire la posibilitatea solutionarii diferendelor pe calea medierii este prevazuta de Legea nr. 115/2012, care stabileste ca sedinta este obligatorie de la 1 august 2013 in urmatoarele materii:

•in domeniul protectiei consumatorilor, cand consumatorul invoca existenta unui prejudiciu ca urmare a achizitionarii unui produs sau unui serviciu defectuos, a nerespectarii clauzelor contractuale ori garantiilor acordate, a existentei unor clauze abuzive cuprinse in contractele incheiate intre consumatori si operatorii economici ori a incalcarii altor drepturi prevazute in legislatia nationala sau a Uniunii Europene in domeniul protectiei consumatorilor;
•in materia dreptului familiei (neintelegerile care tin de continuarea casatoriei, partajul de bunuri comune, exercitiul drepturilor parintesti, stabilirea domiciliului copiilor, contributia parintilor la intretinerea copiilor sau orice alte neintelegeri care apar in raporturile dintre soti cu privire la drepturi de care ei pot dispune potrivit legii);
•in domeniul litigiilor privind posesia, granituirea, stramutarea de hotare, precum si in orice alte litigii care privesc raporturile de vecinatate;
•in domeniul raspunderii profesionale in care poate fi angajata raspunderea profesionala, respectiv cauzele de malpraxis, in masura in care prin legi speciale nu este prevazuta o alta procedura;
•in litigiile de munca izvorate din incheierea, executarea si incetarea contractelor individuale de munca;
MA PUTETI LAMURI ; VA ROG sau INFORMAREA PRIVIND MEDIEREA E obligatorie in procedura prealabila daca vreau sa dau banca in judecata
ContSters340976, utilizator
Ca sa intelegeti mai usor, trebuie ca discutam in aceeasi termeni.
In mediere se parcurg 2 pasi. Primul pas consta in informarea partilor privind beneficiile medierii (aceasta etapa a fost obligatorie pana la publicarea in Monitorul Oficial a deciziei Curtii Constitutionale) si etapa medierii propriu-zise care niciodata nu a fost obligatorie.

In etapa informarii, partile beneficiaza de consultanta gratuita pe speta. Daca accepta medierea, de abia atunci se intra in negocierea asistata a partilor, fireste dupa ce se incheie contractul de mediere si se achita onorariul agreat cu partile.

Ca sa concluzionam, nu aveti obligatia de a parcurge etapa informarii privind beneficiile medierii, pentru a da in judecata banca.
Multumesc Birou de Mediator.