Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Perioada de debut
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Perioada de debut

Buna ziua!
Va rog sa imi spuneti care este perioada de debut, pentru un psiholog, angajat ca psiholog stagiar , intr-o primarie?
Multumesc!
Art.31 C.mun.
(5) Pentru absolventii institutiilor de invatamant superior, primele 6 luni dupa debutul in profesie se considera perioada de stagiu. Fac exceptie acele profesii in care stagiatura este reglementata prin legi speciale. La sfarsitul perioadei de stagiu, angajatorul elibereaza obligatoriu o adeverinta, care este vizata de inspectoratul teritorial de munca in a carui raza teritoriala de competenta acesta isi are sediul.
freeelis a scris:

Art.31 C.mun.
(5) Pentru absolventii institutiilor de invatamant superior, primele 6 luni dupa debutul in profesie se considera perioada de stagiu. Fac exceptie acele profesii in care stagiatura este reglementata prin legi speciale. La sfarsitul perioadei de stagiu, angajatorul elibereaza obligatoriu o adeverinta, care este vizata de inspectoratul teritorial de munca in a carui raza teritoriala de competenta acesta isi are sediul.

Buna ziua,
Puteti da mai multe relatii referitoare la "legile speciale" prin care, exceptional, este reglementata stagiatura?
Va multumesc!
Vedeti Legea 335/2013 privind efectuarea stagiului pentru absolventii de invatamant superior, publicata in Monitorul Oficial, Partea I nr. 776 din 12 decembrie 2013 care a intrat in vigoare la 12 martie 2014.

Legea stabileşte cadrul legal de reglementare a stagiului pentru absolvenţii de învăţământ superior.
De asemenea, pentru absolvenţii de învăţământ superior, se reglementează perioada de 6 luni de debut în profesie, potrivit cu art.31 alin.5 din Codul Muncii, cu excepţia profesiilor pentru care există reglementări speciale.

Legea o puteti gasi aici
[ link extern ]