Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Stagiu absolventi
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Stagiu absolventi

Buna ziua,

Dacă o persoana care a absolvit fac. In 2014, anterior absolvirii ( 1 an) si ulterior absolvirii a lucrat ca si tehnician la alt angajator si acum dorim sa-l angajam ca si inginer- este ok sa nu facem contract de stagiu dacă vechiul angajator ii eliberează adeverința privind experiența dinaintea absolvirii?
zxz19, utilizator
Are efectuat stagiu ca si inginer?
Nu a fost încadrat pana acum ca si inginer, dar a lucrat anterior absolvirii si dupa aceea in același dep in care va fi angajat a lucrat ca si tehnician mentenanța si noi dorim sa-l angajam ca si inginer mentenanța
zxz19, utilizator
Art.31 C.mun.
(5) Pentru absolventii institutiilor de invatamant superior, primele 6 luni dupa debutul in profesie se considera perioada de stagiu. Fac exceptie acele profesii in care stagiatura este reglementata prin legi speciale. La sfarsitul perioadei de stagiu, angajatorul elibereaza obligatoriu o adeverinta, care este vizata de inspectoratul teritorial de munca in a carui raza teritoriala de competenta acesta isi are sediul.
(6) Modalitatea de efectuare a stagiului prevazut la alin. (5) se reglementeaza prin lege speciala.

In opinia mea, trebuie sa efectueze perioada de stagiu pentru functia de inginer.

Vedeti si Legea 335/2013 privind efectuarea stagiului pentru absolventii de invatamant superior.
In legea 335 si in norme se prevede o excepție: dacă se dovedește ca anterior absolvirii a desfășurat 6 luni activitate in domeniu absolvit

Deci e ok fără stagiu?
Avand in vedere exceptia, raspunsul este afirmativ : angajare fara stagiu