Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - impozit pe venitul ... Venituri din prestari servici
Discuție deschisă în Fiscalitate - impozit pe venitul microîntreprinderilor

Venituri din prestari servici

Veniturile din prestari servici sunt asimilate veniturilor din consultanta?Multumesc!
Codul CAEN precizeaza:

Sursa ONRC:

862 Activităţi de asistenţă medicală ambulatorie şi stomatologică
Această grupă include consultaţii şi tratamente medicale efectuate de personal medical de medicină generală sau de specialitate, inclusiv chirurgi, stomatologi etc.
Aceste activităţi de asistenţă medicală pot fi efectuate individual sau colectiv şi în clinici spitaliceşti ambulatorii ori în clinici de tipul celor anexate întreprinderilor, şcolilor, azilelor de bătrâni, sindicatelor şi confederaţiilor sindicale, dar şi la domiciliul pacienţilor.
Această grupă include de asemenea:
-servicii de consultaţii particulare pentru pacienţi

8623 Activităţi de asistenţă stomatologică
Această clasă include:
-activităţi de asistenţă stomatologică de natură generală sau specializată, de exemplu stomatologie, endodontică şi pediatrică; patologie orală
-activităţi ortodontice
Această clasă include de asemenea:
-activităţi de chirurgie stomatologică

Această clasă exclude:
-fabricarea de dinţi artificiali, proteze şi dispozitive protetice executate de laboratoarele dentare, vezi 3250
-activităţi de asistenţă spitalicească pentru pacienţii internaţi, vezi 8610
-activităţi ale personalului paramedical stomatologic cum ar fi paramedicii de igienă dentară, vezi 8690

In Codul fiscal se precizeaza clar consultanta, iar Codul CAEN precizeaza consultatie medicala+tratament. Poate cel mai bine ar fi sa treceti in documente ca oferiti tratament medical pt a evita confuzia. Nu cred ca tratamentul dintilor se poate considera consultanta.

Dexonline.ro:

CONSULTÁȚIE, consultații, s. f. 1. Aviz, indicație, lămurire dată asupra unor chestiuni de specialitate în discuție. 2. Examinare a unui pacient de către medic pentru stabilirea diagnosticului și indicarea tratamentului.

Dar aceasta este parerea mea iar Ministerul Finantelor poate avea o alta opinie.
Ioan Petru Butariu, Contabil
Consultanta tehnica intra si ea tot aici .... corect?

a^1) realizează venituri, altele decât cele din consultanţă şi management, în proporţie de peste 80% din veniturile totale;
Fiind consultanta, da.