avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 529 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - impozit pe venitul ... Venituri din prestari servici
Discuție deschisă în Fiscalitate - impozit pe venitul microîntreprinderilor

Venituri din prestari servici

Veniturile din prestari servici sunt asimilate veniturilor din consultanta?Multumesc!
Cel mai recent răspuns: Ioan Petru Butariu , Contabil 11:38, 6 Noiembrie 2014
Codul CAEN precizeaza:

Sursa ONRC:

862 Activităţi de asistenţă medicală ambulatorie şi stomatologică
Această grupă include consultaţii şi tratamente medicale efectuate de personal medical de medicină generală sau de specialitate, inclusiv chirurgi, stomatologi etc.
Aceste activităţi de asistenţă medicală pot fi efectuate individual sau colectiv şi în clinici spitaliceşti ambulatorii ori în clinici de tipul celor anexate întreprinderilor, şcolilor, azilelor de bătrâni, sindicatelor şi confederaţiilor sindicale, dar şi la domiciliul pacienţilor.
Această grupă include de asemenea:
-servicii de consultaţii particulare pentru pacienţi


8623 Activităţi de asistenţă stomatologică
Această clasă include:
-activităţi de asistenţă stomatologică de natură generală sau specializată, de exemplu stomatologie, endodontică şi pediatrică; patologie orală
-activităţi ortodontice
Această clasă include de asemenea:
-activităţi de chirurgie stomatologică

Această clasă exclude:
-fabricarea de dinţi artificiali, proteze şi dispozitive protetice executate de laboratoarele dentare, vezi 3250
-activităţi de asistenţă spitalicească pentru pacienţii internaţi, vezi 8610
-activităţi ale personalului paramedical stomatologic cum ar fi paramedicii de igienă dentară, vezi 8690

In Codul fiscal se precizeaza clar consultanta, iar Codul CAEN precizeaza consultatie medicala+tratament. Poate cel mai bine ar fi sa treceti in documente ca oferiti tratament medical pt a evita confuzia. Nu cred ca tratamentul dintilor se poate considera consultanta.

Dexonline.ro:

CONSULTÁȚIE, consultații, s. f. 1. Aviz, indicație, lămurire dată asupra unor chestiuni de specialitate în discuție. 2. Examinare a unui pacient de către medic pentru stabilirea diagnosticului și indicarea tratamentului.

Dar aceasta este parerea mea iar Ministerul Finantelor poate avea o alta opinie.
Ultima modificare: Vineri, 31 Octombrie 2014
Ioan Petru Butariu, Contabil
Consultanta tehnica intra si ea tot aici .... corect?

a^1) realizează venituri, altele decât cele din consultanţă şi management, în proporţie de peste 80% din veniturile totale;
Fiind consultanta, da.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Societate cu doua nume Ramona_2012 Ramona_2012 Buna ziua, detin o societate cu domeniul de activitate electric. As dori sa stiu daca acestei societati pot sa-i adaug ca si un alt COD caen 8690 care sa fie ... (vezi toată discuția)
Cod caen 9604 katy26 katy26 buna,intentionez sa infiintez o salina artificiala,si nu stiu daca ,aceste coduri caen 9604;9609 ama ajuta? (vezi toată discuția)
ce cod caen pot adauga? doinatruica doinatruica Am o platforma care are codul caen 4619, dar vreau sa creez o retea de servicii medicale online si in clinica. Ce cod CAEN pot adauga? (vezi toată discuția)