avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 224 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... DEMISIE REVISAL
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

DEMISIE REVISAL

Buna ziua,
Daca azi am depus demisia la zi conf art 81 alin 8 ,am inmanat personal demisia sefului si am informat si persoana de la resurse umane, nu am cerut nr de inregistrare recunosc, In acest caz in cat timp si cum se va inregistra in revisal incetarea cmi

Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 17:32, 30 Octombrie 2014
~ Conținut șters la cerere ~
Conform HG 500/2011, data incetarii contractului individual de munca se inregistreaza in registru la data incetarii contractului individual de munca sau la data luarii la cunostinta a evenimentului ce a determinat, in conditiile legii, incetarea contractului individual de munca.
Daca ati cerut incetarea cu data de maine, inregistrarea trebuie facuta cel mai tarziu maine.
Inregistrarea in revisal va fi incetarea cim prin demisie conform art. 81, al 8 (daca la acest aspect va referiti).
Ultima modificare: Joi, 30 Octombrie 2014
gabrielaC5, utilizator
@ otiliap

Este probabil ca demisia dvs sa nu fie inregistrata. Aveti vreo dovada ca ati dat-o sefului?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cind transmit incetarea cim? mirusaby mirusaby Buna ziua, Am de incetat un cim cu data de 01.12.2011,(omul a cerut demisia ,incepand cu aceasta data si i-a fost aprobata -art.81 alin.7), cand o sa-l ... (vezi toată discuția)
Neconcordanta intre acte ! RG33 RG33 Avem urmatorul caz: - Unui salariat (conform ADEVERINTA emisa Serviciu Resurse Umane) i-a incetat CIM conform Art. 55, lit. b din Codul Muncii, republicat ... ... (vezi toată discuția)
Inregistrare in revisal desfacere c.i.m. level level Am un angajat care si-a dat demisia in data de 09.08.2011.Perioada de preaviz este 20 de zile lucratoare. La ce data trebuie sa transmit desfacerea ... (vezi toată discuția)