Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Schimbare act de identitate
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Schimbare act de identitate

Buna ziua,
In cazul in care ma aflu in Bucuresti iar domiciliul meu este in Tulcea, pot sa imi schimb buletinul aici?
Mentionez ca maine imi expira actul de identitate.
Multumesc
actul de identitate se schimba numai la sectia de politie de pe raza localitatii unde domiciliati.
Va puteti lua viza de flotant (resedinta).

Potrivit legii pentru inscrierea mentiunii de stabilire a resedintei in actul de identitate e nevoie sa va adresati Serviciului Public Comunitar de Evidenta a Persoanelor pe raza unde locuiti temporar(SPCLEP).

Acolo completati o cerere pentru inscrierea in actul de identitate a mentiunii privind stabilirea resedintei, plus urmatoarele documente:

- cerere tip (de la ghişeu)

- act de identitate (original şi copie);

- certificat de nastere (original şi copie);

-certificat de casatorie daca este cazul ( original şi copie);

- certificat de nastere pentru minorii sub 14 ani care însoţesc pe titular la locul de reşedinţă (original şi copie),

- actul cu care se face dovada dreptului de proprietate asupra locuintei unde se solicita resedina (original şi copie);

-contract de inchiriere, comodat, schimb, donatie, intre proprietar si chirias
Raluca Iliescu, Avocat
Pentru a asigura exercitarea dreptului de vot a tuturor cetatenilor la alegerile prezidentiale,
in situatia in care documentul de identitate este expirat, deteriorat, distrus, pierdut sau furat serviciile de evidenta populatiei locale,au program special atat in ziua premergatoare alegerilor, sambata 01 noiembrie - orele 08,00 – 16,00, cat si in ziua desfasurarii scrutinului electoral, duminica 02 noiembrie - orele 08,00 – 21,00.si in baza documentelor justificative elibereaza documente de identitate carte de identitate pentru care solicitantul trebuie sa achite taxa de 12 lei.
In cazul imposibilitatii prezentarii tuturor documentelor doveditoare,se va elibera carte de identitate provizorie,pentru care solicitantul urmeaza sa achite taxa de 6 lei
Documentul de identitate se elibereaza numai de catre serviciul de evidenta populatiei de pe raza domiciliului solicitantului