Forum Discuţii diverse Discuţii politice şi legislaţie ... Indemnizatie membru sectie de votare prezidentiale 2014
Discuție deschisă în Discuţii politice şi legislaţie electorală

Indemnizatie membru sectie de votare prezidentiale 2014

Care este indemnizatia pe zi pentru un membru din biroul de votare pentru prezidentiale 2014?
Preşedinţii birourilor electorale ale secţiilor de votare şi locţiitorii acestora beneficiază de o indemnizaţie de 85 de lei pe zi de activitate, dar nu mai mult de 5 zile pentru primul tur de scrutin şi 4 zile pentru cel de-al doilea. Ceilalţi membri ai birourilor primesc o indemnizaţie de 65 de lei pe zi, dar nu mai mult de 3 zile pentru primul tur şi 2 zile pentru cel de-al doilea. Veniturile din indemnizaţii se impozitează conform legii.