Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Alegeri prezidentiale
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Alegeri prezidentiale

Am fost aleasa ca loctiitor la o sectie de votare la alegerile prezidentiale, problema este ca in acea duminica eu ar trebui sa fiu la munca, exista vreo lege care sa oblige angajatorul sa imi dea aceea zi libera, neplătita, binenteles?
Legea nr.370/2004
art. 67
(1) Pe durata funcționării birourilor electorale, președinții birourilor electorale ale secțiilor de votare din țară și locțiitorii acestora se consideră detașați și primesc pentru fiecare zi de activitate o indemnizație de .....
.....
(13) La cerere, membrii birourilor electorale primesc o adeverință semnată de președintele secției de votare care să ateste participarea lor în secție.

Prin urmare, nu aveti nevoie de un alt text de lege.