Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Evidenta contabila ONG (Asociatie) - AFTER-SCHOOL
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Evidenta contabila ONG (Asociatie) - AFTER-SCHOOL

Va rog sa-mi spuneti si mie cum se tine evidenta contabila si fiscala a unui ONG, respectiv Asociatie-After School.
Asociatia are 2 invatatori, angajati cu timp partial de 4 ore/zi. Ce declaratii se depun si la ce termen.
Asociatia plateste impozit pe profit anual?
Cum se inregistreaza aportul membrilor asociatiei.
Ce documente contabile se intocmesc? Conturile utilizate sunt cele folosite si de SRL-uri?
Contabilitatea Asociatiei se poate tine de o firma de contabilitate pe baza de contract?
La depunerea bilantului trebuie contractate si serviciile unui cenzor?
Organizarea acelei scoli, pentru ong inseamna ca va obtine venituri din activitatea economica.
Va depune declaratia 112 pentru salariati, ca si la societatile comerciale.
E prea simplist sa dam un raspuns daca ong-ul va avea de platit impozit pe profit. E un calcul care se face, avand in vedere si veniturile/cheltuielile din activitatea neeconomica a ong-ului. Si se depune D101.
O firma de contabilitate poate tine contabilitatea, la fel ca si pentru societatile comerciale. Pentru intocmirea si semnarea bilantului intocmiti contract de prestari servicii. Pentru partea cu cenzorul si raportul lui la fel se intocmeste contract.
Planul de conturi utilizat e cel din OMEF nr.1969/2007.
Membrii fondatori participa doar la constituirea patrimoniului initial. Apoi in timpul anilor de functionare a ong-ului se discuta de cotizatii ale membrilor si, daca e cazul referitor la functionarea scolii se percepe taxa, se trece la categoria de venituri din prestari servicii.