Forum Discuţii diverse Răspunsuri în comunitate Liste cu adoptiile din anul 1967
Discuție deschisă în Răspunsuri în comunitate

Liste cu adoptiile din anul 1967

Buna seara tuturor!
As dori sa stiu daca exista liste cu adoptiile facute in anul 1967 sau cum as putea obtine mai multe informatii in legatura cu modalitatile adoptiilor in anul 1967?
Da sunt in cauza de aceea as vrea sa aflu cat mai multe amanunte posibile
Legea Nr. 15 din 25 martie 1993 pentru aderarea Romaniei la Conventia europeana in materia adoptiei de copii, incheiata la Strasbourg la 24 aprilie 1967,
-Legea nr. 273 din 2004 privind regimul juridic al adopţiei, Hotărârea de Guvern nr. 350 din 2012 pentru aprobarea Normelor metodologice de aplicare a Legii nr. 273/2004 privind regimul juridic al adopţiei şi a Regulamentului de organizare şi funcţionare a Consiliului de coordonare de pe lângă Oficiul Român pentru Adopţii,
-Ordinul 550 din 2012 privind aprobarea criteriilor pe baza carora se realizeaza practica adoptiei,Ordinul 552 din 2012 privind aprobarea modelului-cadru al atestatului de persoană sau familie aptă să adopte, precum şi a modelului şi conţinutului unor formulare, instrumente şi documente utilizate în procedura adopţiei,
-Ordinul nr. 631 din 2013 privind documentele care se anexează cererii de evaluare în vederea eliberării unui nou atestat de persoană/familie aptă să adopte, ca urmare a expirării atestatului anterior,
-Ordinul 617 din 2012 privind aprobarea unor masuri vizând asigurarea transparenţei unor etape administrative derulate în cadrul procedurilor de adopţie şi coordonarea intervenţiei Compartimentului adopţii şi postadopţii în relaţia cu managerul de caz,precizeaza concret caracterul special al procedurii adoptiei,al datelor persoanelor implicate,accesul la acestea fiind limitat si la indemana anumitor autoritati
Multumesc pt raspuns dar nu despre denumirea legilor as vrea sa stiu as dori sa aflu daca ar exista o lista a copiilor adoptati in anul 1967 eu fiind unul dintre ei si caut cred acul in carul cu fan dar sper din toata inima sa reusesc!
cel mai sigur raspuns il aflati de la sediul DGASPC al judetului sau sectorului de unde apartineti .
dar ma indoiesc ca ar mai exista arhiva completa tocmai din 1967 .
Buna Laura,
Si eu caut aceste liste. Imi caut sora, adoptata in 1967.
Imi trimiti o adresa de mail, te rog?