Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Restituire indemnizatie crestere copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Restituire indemnizatie crestere copil

Buna ziua,
In iulie am primit o decizie de la AJPIS, prin care mi se spune ca treb sa restitui indemnizatia crestere copil incasata, pentru ca am incasat venituri dintr-un contract de agent de asigurari. Mentionez ca am nascut in ian.2012.
Legea nr.126/23.09.2014 ma ajuta in acest sens sau trebuie sa asteptam normele de aplicare?
Am fost la AJPIS si mi-au spus de acolo ca eu nu ma incadrez in aceasta lege a aministierii si ca aceasta lege se aplica numai persoanelor care au incasat indemnizatia necuvenit din vina angajatilor AJPIS. Eu nu asa am inteles din Lege.
Va rog mult sa ma ajutati.
Multumesc
cristinam1234, utilizator
Legea nr.126/2014 prevede :
Art. III
(1) Debitele cu titlu de indemnizatie pentru cresterea copilului/stimulent/stimulent de insertie acordate in baza Ordonantei de urgenta a Guvernului nr. 148/2005, aprobata cu modificari si completari prin Legea nr. 7/2007, cu modificarile si completarile ulterioare, sau a Ordonantei de urgenta a Guvernului nr. 111/2010, aprobata cu modificari prin Legea nr. 132/2011, cu modificarile si completarile ulterioare, constituite din culpa debitorului, materializata in folosirea cu intentie de catre acesta a unor documente despre care cunostea ca au fost eliberate cu nerespectarea legii, declararea de catre acesta a unor date neconforme realitatii sau nedeclararea unor informatii nu fac obiectul scutirii la plata, conform prevederilor art. II.

Prin urmare, nu faceti obiectul acestei legi , in opnia mea.

Era obligatia dvs sa anuntati AJPIS ca realizati venituri dintr-un contract de agent de asigurari.
Eu nu inteleg practic cum as fi putut sa le declar? In cererea care am depus-o la intrarea in CIC?
Acolo am declarat veniturile care le-am realizat pana la intrarea mea in CIC.
Multumesc frumos
Pe perioada cat erati in CCC nu trebuia sa realizati venituri supuse impozitului pe venit , intrucat plata indemnizatiei se suspenda, conform art.16 alin.2 lit.i din OUG 111/2010.

Totodata, art.19 (1) din OUG 111/2010 prevede ca , beneficiarul drepturilor prevăzute de prezenta ordonanţă de urgenţă este obligat să comunice în scris primăriei orice modificare intervenită în situaţia sa, de natură să determine încetarea sau suspendarea plăţii drepturilor, în termen de 15 zile lucrătoare de la apariţia acesteia.
Cornel Vasile, Consilier juridic