Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Legea 126/2014
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Legea 126/2014

Decizie de debit nr.aaa din data de 25,06,2014 pentru ca am realizat venituri in sumă de 1,633 lei, pe perioada cât am fost beneficiară a indemnizatiei pentru cresterea copilului până la 2 ani.
Cum se tratează acest debit funcție de Legea nr.126/2014.
De ce nu sunt aplicate prevederile legii 126/2014
Care este motivul acestui debit ?

Ati avut venituri si nu le-ati declarat, a fost o greseala de calcul a AJPIS?
am avut incasari dintr-un contract de asigurari de care am uitat și nu l-am reziliat ! Icasarile au fost pentru doi ani de 1633 lei.Tocmai că au fost declarate de firma de asigurări și la finanțe am fost depistată cu venituri incasate! Acest lucru a fost depistat de Inspecția socială din cadru AJPIS
SILVIA HORVATH, Contabil
1.Legea nr.126/2014
Art. III. 2
(1) Debitele cu titlu de indemnizaţie pentru creşterea copilului/stimulent/stimulent de inserţie acordate în baza Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr. 148/2005, aprobată cu modificări şi completări prin Legea nr. 7/2007, cu modificările şi completările ulterioare, sau a Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr. 111/2010, aprobată cu modificări prin Legea nr. 132/2011, cu modificările şi completările ulterioare, constituite din culpa debitorului, materializată în folosirea cu intenţie de către acesta a unor documente despre care cunoştea că au fost eliberate cu nerespectarea legii, declararea de către acesta a unor date neconforme realităţii sau nedeclararea unor informaţii nu fac obiectul scutirii la plată, conform prevederilor art. II.

(2) Debitele prevăzute la alin. (1) se recuperează integral de la persoanele care au încasat necuvenit drepturile, inclusiv sumele reprezentând contribuţii de asigurări sociale de sănătate.

2. OUG 111/2010
art.19
(1) Beneficiarul drepturilor prevăzute de prezenta ordonanţă de urgenţă este obligat să comunice în scris primăriei orice modificare intervenită în situaţia sa, de natură să determine încetarea sau suspendarea plăţii drepturilor, în termen de 15 zile lucrătoare de la apariţia acesteia.
....