Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Instrumente de plata model vechi
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Instrumente de plata model vechi

Initial se vehicula ca instrumentele de plata vechi nu pot fi folosite de la o anumita data. Am inteles ca acestea de fapt raman valabile doar ca se deconteaza mai greu. Stie cineva care e situatia.?
Cent a scris:

Initial se vehicula ca instrumentele de plata vechi nu pot fi folosite de la o anumita data. Am inteles ca acestea de fapt raman valabile doar ca se deconteaza mai greu. Stie cineva care e situatia.?

Conform Ordin 39/28.11.2008 incepand cu 08.12.2008 se interzice emiterea de instrumente de plata de debit de tipul cecului, cambiei, biletului la ordin in format vechi cu exceprtia cazurilor in care beneficiarul sau platitorul face dovada ca aceste instrumente au fost emise in baza unor tranzactii incheiate inainte de data de 08.12.2008.

Succes!
Incepand cu data de 08.12.2008 se interzice emiterea de instrumente de plata de debit de tipul cecului, cambiei si biletului la ordin , al caror format este reglementat de Norma tehnica nr.9/1994 privind cecul si de Norma tehnica nr.10/1994 privind cambia si biletul la ordin.
Incepand cu data de 08.12.2008 institutile de credit nu vor mai accepta spre decontare instrumentele de plata de debit prevazute la al.1 , cu exceptia cazurilor in care beneficiarul sau platitorul poate face dovada ca aceste instrumente au fost emise in baza unor tranzactii incheiate inainte de 08.12.2008.
Este un extras din textul unei circulare a BNR.
In concluzie mai pot fi depuse spre decontare cecurile sau B.O, format vechi daca:
1. data emiterii este anterioara datei de 08.12.2008;
2. data emiterii este ulterioara datei de 08.12.2008, dar beneficiarul sau platitorul face dovada ca aceste instrumente au fost emise in baza unor tranzactii incheiate inainte de 08.12.2008