avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 534 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... Sentinta radiere societate comerciala
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

Sentinta radiere societate comerciala

buna ziua. as dori sa stiu cu ce articol se incheie o sentinta de inchidere a procedurii falimentului si de radiere a societatii comerciale in cazul in care s-a atras raspunderea patrimoniala a administratorului? Dosarul este dupa lg 85/2006. va multumesc
Cel mai recent răspuns: CABINET INDIVIDUAL DE INSOLVENÞÃ SÃVOIU IULIAN , Practician in insolventa 21:41, 7 Noiembrie 2014
Daca s-a dispus atragerea raspunderii administratorului se va dispune in dispozitivul sentintei si se va motiva , se va aplica sanctiunea .Daca nu aveti continutul sentintei mergeti la tribunalul care a solutionat dosarul si solicitati o copie de pe hotarare .
in sentinta de inchidere s-a inchis procedura cf art. 131 fara sa spuna nimic
dar am sentinta separata de raspundere. nu treabuia si in cea de radiere sa scrie despre ea?
Inchiderea dosarului de insolventa si radierea se face conf. art. 131. In ceea ce priveste dosarul de atragere a raspunderii, acesta este un dosar disjuns din dosarul de fond si se intemeiaza pe art. 138 si nu trebuie sa mentioneze nimic in acest dosar de radierea firmei. Daca aveti nelamuriri ma puteti suna: 0730.024.551

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Actiune raspundere patrimoniala art.138!!!!!! germanu germanu Buna ziua!Am o problema....am avut un srl ,eu fiind administrator. Finantele au cerut insolventa...a fost numit lichidator reprezentantul Finantelor...prin ... (vezi toată discuția)
Societate radiata din registrul comertului aleodor27 aleodor27 Printr-o hotarare judecatoreasca s-a dispus inchiderea procedurii insolventei unei societati si radierea sa din registrul comertului. Se mai pot recupera ... (vezi toată discuția)
Urgent insolventa stefanitaorzan stefanitaorzan Buna ziua , am avut o firma in faliment pentru care s-a dat sentinta \" În baza art. 131 din Legea 85/2006 închide procedura de faliment; aprobă decontul ... (vezi toată discuția)