Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... societate radiata din registrul comertului
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

societate radiata din registrul comertului

Printr-o hotarare judecatoreasca s-a dispus inchiderea procedurii insolventei unei societati si radierea sa din registrul comertului. Se mai pot recupera datoriile de la o astfel de firma, in aceasta situatie?
aleodor27, utilizator
nu
Va multumesc pentru raspunsul prompt. Daca se poate sa detaliati, cu trimitere la text de lege .:-/
aleodor27, utilizator
aleodor27 a scris:

Va multumesc pentru raspunsul prompt. Daca se poate sa detaliati, cu trimitere la text de lege .:-/

este evident ca daca persoana juridica a fost radiata din registrul comertului , ea nu mai exista - ca urmare nu mai aveti de la cine se recuperati ...
Se poate antrena raspunderea administratorului-fostului?
Nu aceasta actiune putea fi intreprinsa daca erau intrunite cumulativ conditiile prevazute de art. 138 din legea falimentului in timpul procedurii falimentului.
Acum ca societatea s-a radita nu mai puteti sa faceti nimic.