avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 601 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... societate radiata din registrul comertului
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

societate radiata din registrul comertului

Printr-o hotarare judecatoreasca s-a dispus inchiderea procedurii insolventei unei societati si radierea sa din registrul comertului. Se mai pot recupera datoriile de la o astfel de firma, in aceasta situatie?
Ultima modificare: Joi, 19 Ianuarie 2012
aleodor27, utilizator
Cel mai recent răspuns: Adrian Stoica , Practician in insolventa 10:41, 1 Februarie 2012
nu
Va multumesc pentru raspunsul prompt. Daca se poate sa detaliati, cu trimitere la text de lege .:-/
Ultima modificare: Joi, 19 Ianuarie 2012
aleodor27, utilizator
aleodor27 a scris:

Va multumesc pentru raspunsul prompt. Daca se poate sa detaliati, cu trimitere la text de lege .:-/


este evident ca daca persoana juridica a fost radiata din registrul comertului , ea nu mai exista - ca urmare nu mai aveti de la cine se recuperati ...
Se poate antrena raspunderea administratorului-fostului?
Nu aceasta actiune putea fi intreprinsa daca erau intrunite cumulativ conditiile prevazute de art. 138 din legea falimentului in timpul procedurii falimentului.
Acum ca societatea s-a radita nu mai puteti sa faceti nimic.

Alte discuții în legătură

Afp da in judecata administratorul dupa pronuntarea definitiva a falimentului societatii CRISAR CRISAR Buna ziua. Va rog frumos sa ma lamuriti asupra legitimitatii actului de a aduce in fata instantei a unui administrator si asociat unic al unei s.r.l. dupa ce ... (vezi toată discuția)
Actiune raspundere patrimoniala art.138!!!!!! germanu germanu Buna ziua!Am o problema....am avut un srl ,eu fiind administrator. Finantele au cerut insolventa...a fost numit lichidator reprezentantul Finantelor...prin ... (vezi toată discuția)
Faliment toros65 toros65 Ce sanse sunt ca dupa inchiderea procedurii falimentului, unui administrator sa i se deschida un dosar de raspundere a membrilor organelor de conducere? Si ... (vezi toată discuția)