Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediul pentru ingrijirea copilului
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediul pentru ingrijirea copilului

Daca astazi intru in concediu pentru ingrijirea copilului pana la 1 an , la cate zile ma pot angaza ca sa pot beneficia de stimulentul de insertie?
art.7 din OUG 111/2010
(1) Persoanele care în perioada în care sunt îndreptăţite să beneficieze de concediul pentru creşterea copilului, prevăzut la art. 2 alin. (1), obţin venituri supuse impozitului prevăzute la art. 3 au dreptul la un stimulent de inserţie în cuantum lunar de 1 ISR.

(2) Stimulentul de inserţie prevăzut la alin. (1) se acordă după cum urmează:
a) pentru persoanele care beneficiază de concediul pentru creşterea copilului prevăzut la art. 2 alin. (1) lit. a), dacă acestea obţin venituri supuse impozitului înainte de împlinirea de către copil a vârstei de un an, pentru perioada rămasă până la împlinirea de către copil a vârstei de 2 ani;

b) pentru persoanele care beneficiază de concediul pentru creşterea copilului prevăzut la art. 2 alin. (1) lit. b), dacă acestea obţin venituri supuse impozitului, după împlinirea de către copil a vârstei de un an, pentru perioada rămasă până la împlinirea de către acesta a vârstei de 2 ani;

c) pentru persoanele care beneficiază de concediul pentru creşterea copilului cu handicap în vârstă de până la 3 ani, prevăzut la art. 2 alin. (1) lit. a), oricând, pe toată perioada.

(3) În cazul persoanelor care beneficiază de indemnizaţia lunară şi solicită dreptul la stimulent de inserţie, plata acestei indemnizaţii se suspendă.

Prin urmare, pentru a beneficia de stimulentul de insertie va trebui sa obtineti venituri supuse impozitului înainte de împlinirea de către copil a vârstei de un an.

Daca tatal copilului nu va opta pentru intrarea in CCC cel putin o luna de zile (in cazul in care indeplineste conditiile pentru a beneficia de CCC si de indemnizatia aferenta), atunci dvs. va trebui sa va reluati activitatea inainte de a implini copilul varsta de 11 luni.

Daca tatal copilului nu indeplineste conditiile pentru a beneficia de CCC si de indemnizatia aferenta), atunci dvs. va trebui sa va reluati activitatea inainte de a implini copilul varsta de 1 an
Cornel Vasile, Consilier juridic