Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit Firma din Romania sponsorizeaza fundatie privata din ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

Firma din Romania sponsorizeaza fundatie privata din strainatate.

As dori sa stiu daca o firma (SRL, SA) din Romania poate face o sponsorizare catre o persoana fizica din Romania (transfer bancar din contul firmei Sponsor, in contul personal al Beneficiarului), cu specificatia ca persoana fizica (Beneficiarul) sa foloseasca banii pentru infiintarea in nume propriu a unei fundatii private in strainatate. Beneficiarul va infiinta fundatia privata, apoi va deschide un cont bancar in numele fundatiei (in strainatate), iar apoi va transfera banii din contul personal din Ro, in contul nou creat al fundatiei.

Aceasta sponsorizare trebuie sa se incadreze in legea nr. 32 din 1994 (beneficiarul va fi scutit de taxa impozitului pe profit, iar sponsorul va aloca banii catre beneficiar, din impozitul pe profit datorat statului, in limita a 3 la mie din cifra de afaceri si 20% din impozitul pe profit datorat).

Va multumesc anticipat!

Nu, in sensul indicat de d-voastra.

Legea nr. 32/1994

Art. 4. -
(1) Poate fi beneficiar al sponsorizării:
a) orice persoană juridică fără scop lucrativ, care desfăşoară în România sau urmează să desfăşoare o activitate în domeniile: cultural, artistic, educativ, de învăţământ, ştiinţific - cercetare fundamentală şi aplicată, umanitar, religios, filantropic, sportiv, al protecţiei drepturilor omului, medico-sanitar, de asistenţă şi servicii sociale, de protecţia mediului, social şi comunitar, de reprezentare a asociaţiilor profesionale, precum şi de întreţinere, restaurare, conservare şi punere în valoare a monumentelor istorice;
b) instituţiile şi autorităţile publice, inclusiv organele de specialitate ale administraţiei publice, pentru activităţile prevăzute la lit. a);
c) de asemenea, pot fi sponsorizate, în condiţiile prezentei legi, emisiuni ori programe ale organismelor de televiziune sau radiodifuziune, precum şi cărţi ori publicaţii din domeniile definite la lit. a);
d) orice persoană fizică cu domiciliul în România a cărei activitate în unul dintre domeniile prevăzute la lit. a) este recunoscută de către o persoană juridică fără scop lucrativ sau de către o instituţie publică ce activează în domeniul pentru care se solicită sponsorizarea.

Persoana fizica trebuie sa desfasoare o activitate (sport de exemplu) si sa fie recunoscuta de o persoana juridică fără scop lucrativ sau de către o instituţie publică ce activează în domeniul pentru care se solicită sponsorizarea
Ioan Petru Butariu, Contabil