avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 609 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Schimbare proprietar auto persoana handicap
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Schimbare proprietar auto persoana handicap

Buna ziua. As dori sa schimb proprietarul masinii pe sora mea cu sindrom Down. Motivul este costul RCA. Vreau sa stiu daca beneficiez de reduceri privind RCA. Sora mea are 33ani. As beneficia de reduceri mai mari daca as schimba proprietarul cu tatal meu pensionar, dar fara permis de conducere? Va multumesc anticipat
Cel mai recent răspuns: ContSters324606 , utilizator 21:31, 8 Noiembrie 2014
Schimbati cu tatal, cu sora nu cred ca este legal. (are reprezentant legal sau se reprezinta singura?)
pai daca tatal chiar daca este pensionar si nu are permis , nu ati facut mare lucru...nu prea beneficiati de mare reducere.
cu sora este mai complicata situatia datorita bolii . aici trebuie insotitor ....
Nu este admisibila varianta cu persoana suferinta de sindromul Down
Atentie sporita cu incheierea de polite de asigurare auto cu terti care nu sunt utilizatorii de fapt ai bunului auto
In caz de eveniment rutier nu se acorda despagubiri decat titularilor de asigurare
Buna seara,eu sint pensionara, masina este pe numele meu, nu beneficiez de carnet de conducere auto,carnet are sotul meu si beneficiez de reducerea la RCA ptr pensionari.
reducerea de care spuneti este de 2-3 lei...pentru ca nu aveti si "carnet"...
daca ati fi avut si "carnet" , ati fi beneficat de o reducere mai mare.
pentru 3 lei ...mai bine lipsa.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Rca in contract comodat auto adari adari Buna seara, Daca eu (pensionar fiind), iau prin contract de comodat masina unui prieten, pot incheia RCA pe numele meu, pentru a beneficia de reducerea ... (vezi toată discuția)
Intrebare despre rca pt o dacie si schimbarea posesorului nicutatu nicutatu Buna dimineata, Am o serie de nedumeriri legate de RCA. Am o dacie veche si permisul din 2010, am cumparat-o de curand pe numele meu. Din pacate dupa ce am ... (vezi toată discuția)
Rca 2010 tarife reduse . FlorinCristian FlorinCristian Buna ziua , Am o situatie neclara , datorita preturilor ridicate din acest an si vazand costurile politelor RCA pentru pensionari am decis ca autoturismul ... (vezi toată discuția)