Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Data introducerii actiunii in instanta
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Data introducerii actiunii in instanta

Buna seara tuturor,
daca judecatorul a hotarat plata pensiei alimentare de la data introducerii actiunii iar pe hotarare nu este trecuta aceasta data,cum ii comunic executorului judecatoresc dintr-o alta tara din UE aceasta data,pentru executarea obligatiei la palat pensiei intretinere minor?
va multumesc si va doresc o seara frumoasa.
Pe ecrisul instantelor de judecata apare data înregistrării cererii de chemare in judecata.
Ar trebui sa fie trecuta data in motivarea instantei. Daca nu figureaza scoateti un certificat de grefa in care solicitati sa se indice expres data introducerii actiunii ori faceti cerere de completare a dispozitivului sentintei cu indicarea precisa a acestei date.