Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie gr. l
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie gr. l

pana in ce an,au ajuns sa se dea gr 1 de munca.,lLa cei care au iesit la pensie in 2011,cand se va ajunge..?!!..va multumesc...mentionez ca am avut grupa 1 de munca,din 1977 pana in 2000...!!!#-o
1. Nu inteleg intrebarea dvs.

2. Daca ati fost incadrat in gr. I de munca in perioada 1977 - 2000 aceasta perioada ve este recunoscuta ca atare.
Daca va referiti la majorarea punctajului:
-Pentru cei care si-au deschis drepturile in 2011 li s-a aplicat:

Legea 263/2010:

ART. 100
Persoanele care au desfasurat activitati in locuri de munca incadrate in grupele I si a II-a de munca, potrivit legislatiei anterioare datei de 1 aprilie 2001, cele care au desfasurat activitati in locuri de munca incadrate in conditii deosebite, conditii speciale sau alte conditii de munca, potrivit legii, beneficiaza de majorarea punctajelor lunare realizate in perioadele respective, dupa cum urmeaza:
a) cu 25% pentru perioadele in care au desfasurat activitati in locuri incadrate in grupa a II-a de munca, potrivit legislatiei anterioare datei de 1 aprilie 2001, sau in locuri de munca incadrate in conditii deosebite, potrivit legii;
b) cu 50% pentru perioadele in care au desfasurat activitati in locuri incadrate in grupa I de munca, potrivit legislatiei anterioare datei de 1 aprilie 2001, sau in locuri de munca incadrate in conditii speciale, potrivit legii;
c) cu 50% pentru perioadele in care au desfasurat activitati in locuri incadrate in alte conditii de munca, potrivit legii.