Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Muzica in scop ambiental
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Muzica in scop ambiental

daca am o pensiune si platesc la o asociatie pentru drepturi de autor, pentru chipurile muzica ambientala...trebuie sa platesc la toate celelalte asociatii existente in domeniu?
multumesc
~ Conținut șters la cerere ~
Pe langa cele 3 organisme de gestiune colectiva (UCMR-ADA, UPFR si CREDIDAM), legea 8/1996 modificata in martie 2018 a introdus, prin transpunerea Directivei 2014/26/UE, a unor enitati independente de management.
Acestea sunt entitati private care reprezinta autorii, cantaretii si producatorii si la acestea platiti o singura taxa, mai mica cu cel putin 50% fata de celelalte 3 adunate.