Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Pensionar angajat cu contr. de munca pe perioada ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Pensionar angajat cu contr. de munca pe perioada DETERMINATA

Buna ziua,
Sunt pensionar si sunt angajat la o societate cu capital majoritar de stat cu contract de munca pe perioada determinata.Se poate trece la angajare pe perioada de munca nedeterminata sau daca nu,atunci contractul pe perioada determinata se poate prelungi ani de zile sau necesita o intrerupere dupa cativa ani?
Va multumesc,
Cu stima si respect,
matei zoltan alexandru
1. Contractul individual de munca (CIM) pe perioada determinata se poate prelungi de mai multe ori fara a se depasi perioada totala de 36 de luni.

2. CIM pe perioada determinata se poate transforma oricand in CIM pe perioada nedeterminata.
~ Conținut șters la cerere ~
matei_zoltan a scris:

.... Se poate trece la angajare pe perioada de munca nedeterminata sau daca nu,atunci contractul pe perioada determinata se poate prelungi ani de zile sau necesita o intrerupere dupa cativa ani?
......

Se poate face modificarea duratei c.i.m. din determinata sau nedeterminata in baza unui act aditional la c.i.m.

Durata c.i.m. nu se poate prelungi mai mult de 36 de luni.