Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Bunuri comune
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Bunuri comune

Revin cu o intrebare, din pacate din nou neplacuta. Intre mine si sotia mea exista de ceva timp niste neintelegeri si mereu ma ameninta ca pleaca de la mine insa nici unul din noi nu a intentat actiunea de divort. Problema este ca vrea sa vanda bunurile din casa fara ca eu sa fiu de acord. Care este modalitatea legala de a o impiedica sa vanda ceva din casa, tinand cont ca eu am un serviciu si nu pot sta sa pazesc casa mereu? Mentionez ca apartamentul este proprietatea mea nu comuna. Multumesc.
In situatia in care relatiile dintre dvs. si sotie sunt iremediabil avariate, sfatul meu ar fi sa formulati actiune de divort si partajarea bunurilor dobandite in timpul casatoriei. Daca sotia vinde bunuri comune fara acordul dvs., puteti formula o plangere penala impotriva acesteia pentru savarsirea infractiunii de furt.