Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Buna ziua! Am divortat de aproximativ un un an la ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Buna ziua! Am divortat de aproximativ un un an la notar, nu am facut partaj deoarece avem o casa construita pe un teren extravilan, nu are CF deoarece nu am primit semnatura pentru a intra terenul in intravilan, astfel sa se poata intocmi CF.

Buna ziua! Ma confrunt cu o situatie mai dificila. In timpul casatoriei a fost cumparat un teren extravilan pe care s-a construit o casa. Nu se poate intocmi la acest imobil CF deoarece nu primim acord de a intra in intravilan terenul. Cum pot sa rezolv situatia, caci nu putem vinde casa neavând CF. El spune sa gasesc solutia legala pentru a-mi da partea ( el a ramas in casa).
Si de construit cum ati construit, cu autorizatie ?
Are si omul dreptate, rezolvati cu actele si partajati. Daca vreti, pana atunci, va puteti folosi si dvs de casa.

S-a construit cu autorizatie, s-a facut receptia finala. Pentru a se finaliza cu hartiutele ce trebuiesc depuse la cadastru mai e nevoie de la PUZ de o hartie, precum ca accepta sa se bage terenul in intravilan. Ma intereseaza mai mult daca acum se poate face un act la avocat sau la notar ca sa stabilim suma ce mi-o datoreaza mie , si eu astfel sa renunt la partea mea, sau sa se intabuleze sub anexa gospodareasca, ca sa avem totusi un act petru notariat.