Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Contract inchiriere
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Contract inchiriere

buna ziua ,

am o intrebare , locuiesc in Bucuresti(domiciliul stabil) si am o casa in Braila(casa parinteasca) pe care vreau s-o inchiriez ,...unde se face contractul de inchiriere la Braila sau la Bucuresti si ce acte imi trebuiesc ???

va multumesc frumos !
Contractul de locatiune se depune la autoritatea fiscala pe teritoriul careia exista proprietatea,respectiv Braila
Daca intentionati sa obtineti venituri din cedarea folosintei proprietatii in schimbul unei chirii, îi calitate de proprietar aveti obligatia de a inregistra contractul de inchiriere imobil la organul fiscal competent din localitatea in care se afla imobilul.
Pentru inregistrare contract locatiune, trebuie sa depuneti urmatoarele documente:
-3 formulare de contracte inchiriere imobil semnate de proprietar si chirias;
-2 formulare tip Declarația 220 pentru a justifica veniturile estimate din cedarea imobilului in folosinta chiriasului;
-copie si original dupa cartea de identitate a fiecărui coproprietar/proprietar;
-copie si original dupa cartea de identitate a fiecarui chirias;
-certificatul energetic al imobilului
-timbru fiscal in valoare de 2 lei;
-dosar plic.

ynocentta a scris:

Daca intentionati sa obtineti venituri din cedarea folosintei proprietatii in schimbul unei chirii, îi calitate de proprietar aveti obligatia de a inregistra contractul de inchiriere imobil la organul fiscal competent din localitatea in care se afla imobilul

Gresit! Contractul de inchiriere se depune la organul fiscal din localitatea de domiciliu a celui care inchiriaza, deci veti inregistra contractul la ANAF Bucuresti. De intocmit il puteti intocmi oriunde, nu conteaza unde se intocmeste dar se inregistreaza la Finante in localitatea unde domiciliati d-voastra, cel care inchiriati.
Cris1971, utilizator
ok,...am inteles si va multumesc frumos !=D>
scuzeee,...am uitat sa intreb contract de comodat=contract locatiune ???