Forum Discuţii diverse Discuţia la modă Avocatnet 2014: Nicusor are doi tati
Discuție deschisă în Discuţia la modă

Avocatnet 2014: Nicusor are doi tati

Un spamer foarte incapatanat mi-a trimis acum vreo doua zile un email pe care inainte sa-l sterg l-am deschis dintr-un fel de curiozitate aproape morbida de care sufara uneori. In afara de o multime de prostii despre sfarsitul lumii aparea si o povestea care mi-a atras atentia
Aici puteti gasi povestea in engleza in ziarul "Santiago Times" din Santiago de Chile
[ link extern ] /
Pe scurt este vorba despre o carte pentru copiii de gradinita “Nicolás tiene dos papás” adica pe romaneste "Nicusor are doi tati" scrisa de miscarea pentru integrarea homosexualilor. In carte e prezentata familia lui Nicusor formata din cei doi tati si el si despre viata lui.
Problema adoptiilor de copii de cupluri homosexuale este extrem de discutata nu numai in Chile ci peste tot in lume.
Voi, ce parere aveti? Suneti pentru astfel de adoptii? Sunteti impotriva lor?

P.S. Imi doresc o discutie civilizata si cu argumente.
Manuela Rășină, administrator
milika01 a scris:

cam asa:D

“Fii schimbarea pe care vrei s-o vezi în lume”
– Mohandas Gandhi

Aha. Am inteles! Adevarat, are legatura cu subiectul topicului! Asadar, locuiti impreuna cu un prieten cu care nu va puteti casatori pentru ca legea din Romania inca nu permite casatoria intre prieteni de acelasi sex si ati vrea sa infiati pe cineva. Foarte frumos! Sunteti si foarte curajos, pentru ca putini sunt cei care au curajul d-voastra si-si marturisesc public orientarea sexuala. Felicitari!

Adalbert Gabriel Gazdovici, Avocat
urat, foarte urat sa faceti presupuneri

1. daca un sot si o sotie care au copii naturali, infiaza..e ok ?
2.daca un sot si o sotie care nu pot avea copii infiaza..e OK?
3.daca o femeie singura...adopta ..e ok? azi, nu multi, ci foarte multi copii din orfelinatele din tara sunt dati spre crestere si educare unor familii formate doar din asa'zise mame-cu un singur parinte
4. daca un barbat singur solicita un astfel de plasament.. ?

bla bla

spuneam mai sus ca daca societatea accepta si reglementeaza casatoria intre persoane de acelasi sex, adoptia nu-i decat subsidiara si o consecinta
milika01 a scris:

urat, foarte urat sa faceti presupuneri

1. daca un sot si o sotie care au copii naturali, infiaza..e ok ?
2.daca un sot si o sotie care nu pot avea copii infiaza..e OK?
3.daca o femeie singura...adopta ..e ok? azi, nu multi, ci foarte multi copii din orfelinatele din tara sunt dati spre crestere si educare unor familii formate doar din asa'zise mame-cu un singur parinte
4. daca un barbat singur solicita un astfel de plasament.. ?

bla bla

spuneam mai sus ca daca societatea accepta si reglementeaza casatoria intre persoane de acelasi sex, adoptia nu-i decat subsidiara si o consecinta

N-am facut nicio presupunere ci doar incercam sa-mi dau seama ce cauta in topicul acesta citatul din Ghadi :weg:

Chiar daca nu este reglementata casatoria intre persoane de acelasi sex cat timp o persoana necasatorita poate infia si este ilegal sa-l chestionezi privitor la orientarea sexuala ... este pura ipocrizie sa le refuzi adoptia celor care, la fel ca unele persoane foarte curajoase de pe acest forum, :secret: (pentru care am toata stima! ) isi declara orientarea sexuala.
=D> ..ai primit propuneri de la stimabili :))))

asta nu am citit sau retinut:( poate infia o persoana necasatorita la noi?

cat despre orientari in general..bag seama ca esti "in paine":D
Un paradox al legislației de la noi este faptul că o persoană necăsătorită poate adopta, însă două persoane necăsătorite (indiferent dacă sunt de același sex sau nu - deci chiar un cuplu bărbat-femeie care au o relație de concubinaj „clasică”) nu pot adopta același copil.
(conform legii doar „soțul” poate adopta copilul care are un alt părinte - natural sau adoptiv).

Atâta timp cât, la noi, un bărbat și o femeie necăsătoriți nu pot adopta același copil, nu are rost să ne mai punem problema adopției pentru două persoane de același sex.

Până acolo calea e lungă.