Forum Discuţii diverse Discuţia la modă Avocatnet 2014: Nicusor are doi tati
Discuție deschisă în Discuţia la modă

Avocatnet 2014: Nicusor are doi tati

Un spamer foarte incapatanat mi-a trimis acum vreo doua zile un email pe care inainte sa-l sterg l-am deschis dintr-un fel de curiozitate aproape morbida de care sufara uneori. In afara de o multime de prostii despre sfarsitul lumii aparea si o povestea care mi-a atras atentia
Aici puteti gasi povestea in engleza in ziarul "Santiago Times" din Santiago de Chile
[ link extern ] /
Pe scurt este vorba despre o carte pentru copiii de gradinita “Nicolás tiene dos papás” adica pe romaneste "Nicusor are doi tati" scrisa de miscarea pentru integrarea homosexualilor. In carte e prezentata familia lui Nicusor formata din cei doi tati si el si despre viata lui.
Problema adoptiilor de copii de cupluri homosexuale este extrem de discutata nu numai in Chile ci peste tot in lume.
Voi, ce parere aveti? Suneti pentru astfel de adoptii? Sunteti impotriva lor?

P.S. Imi doresc o discutie civilizata si cu argumente.
Manuela Rășină, administrator
Nu am si nu am avut niciodata un prieten sau amic gay.
Dar am tolerat asa ceva chiar si in contra celor inversunati si atei ( nu ma refer la dvs.)

Daca vor sa fie o familie si sa aiba si un copil infiat este normal ca cei doi care vor sa infieze sa dea dovada de seriozitate si ca sa dea aceasta dovada ar trbui sa se casatoreasca.

A infia un copil, asa la misto, precum ai cumpara un catel sau o pisica nu este ceva care sa faca cinste.
In plus, se pot face infieri care sa aiba alt scop decat cel normal si instituit prin lege.

Din punctul meu de vedere si cred ca si al ortodoxiei care a fost consultata cred eu este totul in regula.
Cine este nemultumit sa se adreseze la CCR.
Nu as paria pe cei ce ar invoca asa ceva la CCR dar nu se poate nici afirma ca nu ar avea sanse.
Cred ca se va stabili in functie de numarul de voturi dar si in functie de ceea ce se va invoca in concret...
Legea da dreptul de a se verifica constitutionalitatea...
Daca doriti sa va judecati pe o astfel de exceptie sa ma anuntati si pe mine.
E posibil sa fac si eu o aparare pe asa ceva in sens de respingere...si gratis...( in premiera absoluta...)
Cred ca si cu calitatea as gasi ceva daca ar fi necesar...

PS: Referitor la Arsenie Boca si la Julieta este fara niciun fundament ceea ce sustineti.
Adica incercati sa insinuati ca ar fi avut raporturi sexuale.
Asa s-au mai gasit unii sa zica de Isus...
Ca ar avea un copil si ca acesta este Sfatul Graal...

Aberatii...

Spaniolii zic ca au Sfantul Graal in Valencia...
Din pura intamplare am ajuns acolo si am facut si o poza la acel potir...desi am impresia ca nu aveam ce sa cauta acolo...
Dar...am intrat din greseala...
Este de fapt un pocal...
Pana sa fiu data afara am apucat sa fac o poza...
O puteti vedea daca cereti...
Nu spun ca ar fi Sfantul Gral...dar am facut fotografia...aiurea... ca asa s-a nimerit...

Oamenii credinciosi pot avea o relatie care sa nu se bazeze pe sex.

Anterior am inteles ca il plangeati pe Arsenie Boca pentru ca nu facea sex.

Nu va inteleg dar nici nu cred ca ar conta...
Oricum, daca am vazut eu bine si ati avea dvs. dreptate ( ceea ce nu este cazul) s-ar fi scos cu Julieta...ca nu arata rau deloc daca am vazut eu bine...

Dar...eu cred ca puteti ramane la regretul dvs...pentru el...in ceea ce priveste lipsa de sex...

In rest...nu aveti motive sa regretati ceva pentru el...
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Chiar credeti cu adevarat ca nu ati avut nici un prieten gay? In america sunt declarati parca cam 5-7% din populatie. Deci in realitate sunt mai multi, pentru ca ... Deci cam 1 din 10-20 oameni este cel putin bisexual. Trebuie sa aveti extrem de putini prieteni ca sa fiti sigur! Si nici atunci 100% pentru ca statistica ... Sper ca macar in statistica credeti, pentru ca in ADN stiu ca nu credeti (decat cand va convine). PS Sa stiti ca nu puteti detecta inclinatiile sexuale ale cuiva pana nu le testati. Un animal care nu se reproduce dispare - ii dispar genele, dar sunt destui oameni.
u.b.i.k. a scris:

De ce casatoria le permite sa infieze iar alta forma de asociere nu?

Să știți că la un moment dat - prin 2012 cred - pe vremea când urmam ceva cursuri de drept civil mai aprofundate, problema aceasta mi-a fost ridicată de o colegă care chiar era interesată să infieze un copil, împreună cu partenerul ei, fără să fie căsătoriți.

Deci meritul de a „sesiza” acest aspect al NCC nu-mi aparține... ;)

După mai multe dezbateri (la care au participat și unii dintre „greii” NCC) pe această temă, singura mea concluzie a fost că pur și simplu „legiuitorul” chiar nu s-a gândit la acest aspect. Adică a rămas acolo în lege scris „soțul”... și „asta e” - vorba românului... :) Nu i-a mai păsat nimănui de acest aspect.

Nu am găsit nici o explicație logică, dar nici nu pot să cred că asta a fost intenția legiuitorului.
Cred că, așa cum se întâmplă de multe ori, legiuitorul nici măcar nu bănuiește interpretările ce pot fi date textelor pe care le legiferează.

Totuși, problema cuplurilor homosexuale nu cred că are legătură cu problema adopției „soțului” din NCC.
Sau cel puțin așa aș vrea să cred.
Patrick_, utilizator
Eu noua lege am criticat-o ca fiind defectuasa de fel...
Adica se poate spune ca nu s-a gandit serios la lege si la efecte...

Dar...in aceasta privinta se poate afirma ca s-au gandit.
As afirma ca este singurul aspect juridic gandit...cu adevarat...mai ales in ceea ce priveste consecintele juridice...
Si astazi este poate prima data cand dau un punct favorabil pentru noua lege...

Vechea legea o manevram cu usurinta si se putea face dreapta si daca era ceva stamb...
Noua lege mie imi cam pare destul de stramba...privita in ansablul ei general...

Bine ca nu au facut ceva stamb in aceasta privinta cu adoptia deoarece nu prea se putea indrepta asa ceva decat excesiv de greu...
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
u.b.i.k. a scris
De ce un cuplu heterosexual necasatorit (sa zicem ca ar fi vorba despre Arsenie Boca si Julieta Constantinescu)

avocat_lascoschi@yahoo.com a scris:
Referitor la Arsenie Boca si la Julieta este fara niciun fundament ceea ce sustineti.
Anterior am inteles ca il plangeati pe Arsenie Boca pentru ca nu facea sex.

Da' n-am insinuat ca Arsenie si Julieta ar fi facut sex. Am scris doar ca erau un cuplu si banuiesc ca, la fel ca majoritatea cuplurilor, nu faceau sex. :innocent:
Adalbert Gabriel Gazdovici, Avocat