Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Probleme la mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Probleme la mostenire

Buna seara, tocmai am facut succesiunea dupa tatal meu si am intrat in posesia unei masini si a unui garaj. Problema mea este ca bunica mea nu vrea sa imi dea cheile care momentan sunt in posesia ei. Ce este de facut ? Pot sa ma duc la un executor judecatoresc?
Aveti informatii ca sunt la dumneaei,puteti dovedi?!
Sunteti mostenitor cu acte care sa dovedeasca asta.Bunica este obligata sa va dea cheile.Cred ca ar trebui sa o convingeti cu vorba buna decat sa apelati la un executor judecatoresc.
Da sunt sigur pentru ca am incercat sa vorbesc cu ea si m-a refuzat din prima .
ce ma sfatuit sa fac?
Sinteti major? Oare nu din acest motiv, bunica refuza sa va dea masina? Daca sinteti minor iar bunica este tutore, nu aveti ce face. Doar sa o ascultati.