Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Pot lucra cu 2 contracte de munca?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Pot lucra cu 2 contracte de munca?

buna seara! as mai avea o intrebare. lucrez de pe data de 18 noiembrie la o firma. azi in 20 noiembrie am fost la fostul angajator pt decizia de incetare, eu nu mi dadusem demisia etc, au fost niste neintelegeri cu prelungirea mea de contract. decizia de incetare este cu data de 20.11. ma afecteaza cumva cele 2 contracte care se suprapun. se poate razgandi noul angajator in vreun fel. imi cer scuze daca intrebarea pare stupida. am un loc de munca bun si nu as vrea sa l pierd. multumesc!
Art. 35. [cumulul de functii]
(1) Orice salariat are dreptul de a munci la angajatori diferiti sau la acelasi angajator, in baza unor contracte individuale de munca, beneficiind de salariul corespunzator pentru fiecare dintre acestea.

Conform acestui articol din Codul Muncii, aveti dreptul la cate contracte de munca vreti cu norma de 8 ore, atata timp cat prin lege nu sunt prevazute incompatibilitati pentru cumulul acelor functii.
Alina Tomescu, Consultant resurse umane
In completarea raspunsului legal si o chestiune ce tine de logica:
1....zile de contract nu inseamna si zile pontate.
2. ati vazut pe cineva penalizat, amendat, incarcerat, decapitat pentru ca avea 2 contracte de munca?