Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Garantie electronice
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Garantie electronice

Buna ziua! In cazul defectarii produselor electronice in termenul de garantie si care nu mai pot fi remediate , produsul devenind nefunctionabil in totalitate, ce obligatii revin furnizorului?
1) Schimbarea produsului cu unul nou sau second-hand?
2) Restituirea integrala a pretului sau a unui procent din acesta raportat la perioada de utilizare a produsului?
3) Cine plateste taxele postale, daca service-ul autorizat conform certificatului de garantie se afla in alta localitate decat cea a beneficiarului?
robix, utilizator
Obligatiile trebuie sa fie in certificatul de garanție. Garanţia trebuie să precizeze elementele de identificare a produsului, termenul de garanţie, durata medie de utilizare, modalităţile de asigurare a garanţiei - întreţinere, reparare, înlocuire şi termenul de realizare a acestora, inclusiv denumirea şi adresa vânzătorului şi ale unităţii specializate de service.

...cam evazivi termenii prevazuti in certificatul de garantie. Mai mult imi pare ca modalitatea de acordare a garantiei este lasata la latitudinea vanzatorului....
~ Conținut șters la cerere ~
Va multumesc amandurora !