Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Indemnizatie sau grad de handicap ?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Indemnizatie sau grad de handicap ?

SALUTARE , diagnositcat cu cataracta inca de la nastere, am fost operat de 3 ori la 11 luni 4 ani si 5 ani....

Acum am 20 ani, cu un ochi nu vad deloc iar cu celalant aprox 60% . cu ochelari de dioptri f mari...

Daca merg la casa de pensi oare unde ma vor incadra?
Grad 1 / 2 / 3 ?

MULTUMESC=D>=D>=D>=D>
mistersan20 a scris:

Daca merg la casa de pensi oare unde ma vor incadra?

Casa de pensii nu detine autoritatea si competenta sa analizeze documente medicale si sa emita decizie/certificat de incadrare in grad de handicap
Pentru solutionare,in baza documentelor medicale solicitati control din partea comisiei medicale de expertiza persoane cu handicap,care dupa verificare,eventual investigatii suplimentare ,poate dispune incadrarea si eliberarea de decizie incadrare in grad de handicap
In baza certificatului de incadrare in grad de handicap,va adresati serviciului specializat din primarie,care in temeiul disp L nr 448/2006 va emite documentele necesare pentru a beneficia de facilitatile prev de art 26
Succes !

Buna seara Casa de Pensii va poate acorda pensie de invaliditate iar Directia de Asistenta Sociala din localitatea unde locuiti in urma unei evaluari complexe va poate acorda un certificat de incadrare intr-o categorie de handicap.Consultati Legea 448/2006 si 263/2010
unde mai exact trebuie facuta expertiza medica?
dumneavoastra ce grad de pensie credeti ca pot obtine?
si va rog spuneti/mi care este diferenta intre indemnizatie si grad de handicap?

Va multumesc din suflet. si scuzati ca pun atatea intrebari poate banale dar nu am habar
Buna seara, multumesc pentru raspuns.

Unde credeti dumneavoastra ca as avea un beneficiu major?
mistersan20 a scris:

care este diferenta intre indemnizatie si grad de handicap?

Comisia medicala din cadrul DGASPC in urma examinarii actelor medicale de la dosar o sa va incadreze intr-un grad de handicap. Dupa aceea veti primi indemnizatia de handicap conform gradului de handicap in care sunteti incadrat.

Spuneti ca aveti cataracta inca de la nastere. Mergeti si faceti-va dosarul de handicap, mergeti si stati de vorba cu medicul de familie al dvs si la DGASPC de care apartineti (oras, judet)