avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 798 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită executare silita
Discuție deschisă în Executare silită

executare silita

1)Cine aproba executarea silita, executorul sau instanta?
2)Incheierea de aprobare se comunica debitorului?
Mie mi-a fost comunicata doar o incheiere a executorului.
Unde poate fi contestata si care este termenul de contestare?
3)Cheltuielile de executare sunt aprobate de executor sau de instanta?
In cazul meu ele au fost aprobate chiar de executor.
Unde pot fi contestate si care este termenul de contestare?
Ultima modificare: Marți, 25 Noiembrie 2014
rrocambole, utilizator
Cel mai recent răspuns: cristi111us , utilizator 14:01, 25 Noiembrie 2014
rrocambole a scris:

1)Cine aproba executarea silita, executorul sau instanta?
2)Incheierea de aprobare se comunica debitorului?
Mie mi-a fost comunicata doar o incheiere a executorului.
Unde poate fi contestata si care este termenul de contestare?
3)Cheltuielile de executare sunt aprobate de executor sau de instanta?
In cazul meu ele au fost aprobate chiar de executor.
Unde pot fi contestate si care este termenul de contestare?


Trecand peste formularile de adresare (buna ziua , rog sfaturi, rog ajutor, etc) inexistente in postarea dvs am sa va raspund punctual :

1. Incuviintarea executarii este atributul instantei, pebaza documentelor (dosarului) inaintate de executor.
2. Da, insa doar de catre executor, odata cu notificarea/somatia. Se poate contesta la Judecatoria de care apartineti cu domiciliul, in termenele prevazute de art. 714 NCPC - [ link extern ] .
3. Cheltuielile de executare sunt stabilite de executor si aprobate tot de instanta odata cu incuviintarea executarii. Puteti sa le contestati tot in cadrul contestatiei initiale.

Sunt de parere ca mult mai mult aveti de castigat apeland la vorba buna dacat la aceasta "impunere" a problemei.
Multumesc.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

"primul act de executare" in interpretarea legii Rino Rino Buna ziua tuturor, O speta de care m-am lovit acum cateva zile m-a determinat sa va supun atentiei o problema de terminologie si interpretare a legii, ... (vezi toată discuția)
Cheltuieli judiciare rrocambole rrocambole A l-a dat in judecata pe B, a pierdut procesul si a fost obligat sa achite cheltuielile de judecata. A facut recurs care a fost respins. A nu a avut intentia ... (vezi toată discuția)
Termen atac pv cheltuieli executare bej Carla71 Carla71 Care este termenul de atac, temeiul de drept (si la ce instanta) al procesului verbal de cheltuieli de executare silita intocmit de executorul judecatoresc? (vezi toată discuția)