Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Cum actionez ?
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Cum actionez ?

Servus tuturor. Iata situatia : ...am actionat in judecata societatea la care am lucrat si fiind in prima ,,faza" am primit intampinare pe cale de exceptie. Mai clar , motivatia fiind lipsa competentei teritoriale , avand in vedere faptul ca eu am introdus actiunea la tribunalul unde locuiesc eu cf. prevederile Codului muncii, societatea fiind situata in alt judet. Prin urmare doresc sa aflu cum actionez mai departe pentru a se judeca dosarul la tribunalul unde am depus cererea de chemare in judecata ? Multumesc anticipat
Instanta de judecata este competenta material, teritorial si functional.

1. Art.269 C.mun.
(1) Judecarea conflictelor de muncă este de competenţa instanţelor stabilite conform Codului de procedură civilă.
(1) Judecarea conflictelor de muncă este de competenţa instanţelor judecătoreşti, stabilite potrivit legii.
(2) Cererile referitoare la cauzele prevăzute la alin. (1) se adresează instanţei competente în a cărei circumscripţie reclamantul îşi are domiciliul sau reşedinţa ori, după caz, sediul.

Art. 275 C.mun.
Dispoziţiile prezentului titlu se completează cu prevederile Codului de procedură civilă.

2. C.proc.civ.
art.95 Tribunalele judecă:
1. în primă instanță, toate cererile care nu sunt date prin lege în competența altor instanțe;
.....

3. Art. 210 din Legea nr.62/2011
Cererile referitoare la soluţionarea conflictelor individuale de muncă se adresează instanţei judecătoreşti competente în a cărei circumscripţie îşi are domiciliul sau locul de muncă reclamantul.
CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat
ati introdus cererea corect. prin raspunsul la intampinare pe care il veti formula, in baza art. 269 alin 2 codul muncii, sustineti judecarea cauzei la instanta de la domiciliul dvs.